Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Malé modely AI mají být velkým trendem. Infrastruktura pro rok 2025: Gartner předpovídá devirtualizaci a distribuovaná úložiště. Předvedli kvantovou teleportaci v infrastruktuře běžného internetového provozu. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti může dopadnout i na firmy s méně než 10 zaměstnanci.
V záplavě prognóz technologického vývoje (nejen) v roce 2025 zde prozatím trochu zapadlo jedno téma, které se v souvislosti s umělou inteligencí na zahraničních vědeckých i technologických webech zmiňuje poměrně často: „zmenšení“ AI. Namísto velkých jazykových modelů LLM můžeme očekávat důraz na modely menší, respektive kompozitní architekturu.
Společnost Gartner představila hlavní trendy, které budou mít významný dopad na infrastrukturu a provoz (I&O) podnikového IT v příštím roce.
Vědci poprvé demonstrovali kvantovou teleportaci přes optický kabel, na němž již probíhal provoz internetu. Kvantová komunikace by tedy mohla fungovat i po stávající telekomunikační infrastruktuře, což samozřejmě znamená značné zjednodušení a usnadňuje (nebo dokonce umožňuje) nasazení těchto technologií.
Nový zákon o kybernetické bezpečnosti, jehož podobu aktuálně projednává sněmovna, se dle odhadů dotkne více než šesti tisíc firem a organizací. Experti na kybernetickou bezpečnost z Exclusive Networks upozorňují, že přestože se většina regulovaných služeb vztahuje především na střední a velké podniky, povinnosti mohou dopadnout i na ty nejmenší. Příkladem jsou malé podniky nebo dokonce tzn. mikropodniky z oblasti digitální infrastruktury a služeb. V některých případech budou dle nového zákona považovány za poskytovatele regulované služby, kteří musí dodržovat určité povinnosti, i firmy s jedním zaměstnancem.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: