Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Výrobní průmysl kromě problémů v dodavatelských řetězcích čelí i útokům. Přinese ruská válka na Ukrajině méně či více online kriminality? Ve firmách roste hlad po datových analyticích. U současného zaměstnavatele chce rozhodně zůstat jen 29 % IT specialistů. Nemocnice Manta pro datové toky. Na MITu vytvořili nový programovací jazyk pro kvantové počítače.
Bezpečnostní divize společnosti IBM představila svůj každoroční Index hrozeb X-Force Intelligence, který ukazuje, jak ransomware a zneužití zranitelnosti neaktualizovaného softwaru dokázaly v roce 2021 paralyzovat různé firmy , a dál tak prohloubit problémy globálních dodavatelských řetězců. Nejhůře zasažený byl přitom výrobní průmysl. V loňském roce byl obecně nejčastějším mechanismem kybernetických útoků phishing, nicméně divize IBM Security X-Force také zaznamenala také 33% nárůst v počtu útoků způsobených zneužitím zranitelností neaktualizovaného softwaru. To byl loni nejčastější vektor pro ransomware představující asi 44 % všech případů.
Narušení digitálních služeb a ekonomické sankce by mohly snížit nebo naopak zvýšit podíl Ruska na celosvětové kyberkriminalitě. V komunitě zabývající se kybernetickou bezpečností se stále častěji spekuluje o tom, jak by ruská vojenská ofenziva proti Ukrajině mohla ovlivnit online kriminalitu.
Enormní nárůst digitálního obsahu má za následek generování a rozmach velkých dat. S rostoucím množstvím těchto dat je tak pro firmy zásadní umět je číst a analyzovat. Firmy tedy stále více potřebují pracovníky, kteří tyto dovednosti ovládají. Dá se očekávat, že důležitost datové analytiky bude i nadále růst. Objemy strukturovaných i nestrukturovaných dat totiž exponenciálně narůstají a dle poradenské společnosti IDC se zhruba každé 2 roky jejich objem zdvojnásobí. Předpokládá se, že do roku 2025 vzroste globální tvorba dat na více než 180 zettabytů.
Z průzkumu provedeného společností Gartner vyplývá, že IT pracovníci mají častěji sklon k odchodu ze svého stávajícího zaměstnání než zaměstnanci v jiných funkcích – jejich úmysl zůstat v současné práci je o víc než 10 procentních bodů nižší než u zaměstnanců mimo IT a zároveň nejnižší ze všech podnikových funkcí.
Data quality, data reliability, data monitoring, nebo jednoduše datová kvalita. Klíčová slova, charakterizující dramaticky se rozvíjející byznys, do kterého firmy investují obrovské peníze. Objem dat v každé firmě giganticky roste a nároky na jejich zpracování se neustále zvyšují. A přesně do této doby přichází unikátní software Manta, který je schopen zmapovat veškeré toky dat ve firmě. „Takový nástroj ve světě dosud chyběl, mimo jiné i proto, že jde o vývojářsky mimořádně složitý software, který však poskytuje firmám nedocenitelnou službu,“ říká Tomáš Krátký, zakladatel a ředitel společnosti Manta.
Programování kvantových počítačů vyžaduje rozumět jejich základní fyzikální podstatě – tedy tomu, že jednotlivé kvantové bity jsou různě provázané (zapletené, entanglement). Vyřazení jednoho qubitu tak může změnit hodnotu jiných qubitů, respektive zničit zde uložená data. Programátoři kvantových algoritmů museli až dosud tyto závislosti složitě sledovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: