Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Výrobní průmysl kromě problémů v dodavatelských řetězcích čelí i útokům. Přinese ruská válka na Ukrajině méně či více online kriminality? Ve firmách roste hlad po datových analyticích. U současného zaměstnavatele chce rozhodně zůstat jen 29 % IT specialistů. Nemocnice Manta pro datové toky. Na MITu vytvořili nový programovací jazyk pro kvantové počítače.
Bezpečnostní divize společnosti IBM představila svůj každoroční Index hrozeb X-Force Intelligence, který ukazuje, jak ransomware a zneužití zranitelnosti neaktualizovaného softwaru dokázaly v roce 2021 paralyzovat různé firmy , a dál tak prohloubit problémy globálních dodavatelských řetězců. Nejhůře zasažený byl přitom výrobní průmysl. V loňském roce byl obecně nejčastějším mechanismem kybernetických útoků phishing, nicméně divize IBM Security X-Force také zaznamenala také 33% nárůst v počtu útoků způsobených zneužitím zranitelností neaktualizovaného softwaru. To byl loni nejčastější vektor pro ransomware představující asi 44 % všech případů.
Narušení digitálních služeb a ekonomické sankce by mohly snížit nebo naopak zvýšit podíl Ruska na celosvětové kyberkriminalitě. V komunitě zabývající se kybernetickou bezpečností se stále častěji spekuluje o tom, jak by ruská vojenská ofenziva proti Ukrajině mohla ovlivnit online kriminalitu.
Enormní nárůst digitálního obsahu má za následek generování a rozmach velkých dat. S rostoucím množstvím těchto dat je tak pro firmy zásadní umět je číst a analyzovat. Firmy tedy stále více potřebují pracovníky, kteří tyto dovednosti ovládají. Dá se očekávat, že důležitost datové analytiky bude i nadále růst. Objemy strukturovaných i nestrukturovaných dat totiž exponenciálně narůstají a dle poradenské společnosti IDC se zhruba každé 2 roky jejich objem zdvojnásobí. Předpokládá se, že do roku 2025 vzroste globální tvorba dat na více než 180 zettabytů.
Z průzkumu provedeného společností Gartner vyplývá, že IT pracovníci mají častěji sklon k odchodu ze svého stávajícího zaměstnání než zaměstnanci v jiných funkcích – jejich úmysl zůstat v současné práci je o víc než 10 procentních bodů nižší než u zaměstnanců mimo IT a zároveň nejnižší ze všech podnikových funkcí.
Data quality, data reliability, data monitoring, nebo jednoduše datová kvalita. Klíčová slova, charakterizující dramaticky se rozvíjející byznys, do kterého firmy investují obrovské peníze. Objem dat v každé firmě giganticky roste a nároky na jejich zpracování se neustále zvyšují. A přesně do této doby přichází unikátní software Manta, který je schopen zmapovat veškeré toky dat ve firmě. „Takový nástroj ve světě dosud chyběl, mimo jiné i proto, že jde o vývojářsky mimořádně složitý software, který však poskytuje firmám nedocenitelnou službu,“ říká Tomáš Krátký, zakladatel a ředitel společnosti Manta.
Programování kvantových počítačů vyžaduje rozumět jejich základní fyzikální podstatě – tedy tomu, že jednotlivé kvantové bity jsou různě provázané (zapletené, entanglement). Vyřazení jednoho qubitu tak může změnit hodnotu jiných qubitů, respektive zničit zde uložená data. Programátoři kvantových algoritmů museli až dosud tyto závislosti složitě sledovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: