Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Poptávka po smartphonech v zemích V4 neklesá. Trendy v moderní ochraně dat. Podniky si stěžují na problém s dostupností dat. Kdy udeří killware. Jak ovlivní Akt o umělé inteligenci evropský trh softwaru s AI. Nový hybrid z germania a hliníku udělá z germania supravodič.
Odbyt chytrých mobilních telefonů v zemích Visegrádské skupiny vloni meziročně vzrostl o 25,2 %. Podle IDC nakoupili zákazníci v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku celkem 17,1 milionu nových přístrojů. Lídrem trhu v zemích V4 se po roce opět stala firma Samsung, která obsloužila bezmála třetinu regionálního trhu.
Ze zprávy Veeam Data Protection Trends Report 2022 v podstatě vyplývá, že se rozevírají nůžky mezi schopnostmi IT a obchodními potřebami. Zeptali jsme se Martina Štětky, regionálního manažera pro střední a východní Evropu ve společnosti Veeam Software, která se zabývá zálohováním, obnovou a správou dat, co se s tím dá dělat. Odpověď je jednoduchá, prostě se vrátit ke kořenům a data správně zálohovat. Veeam Modern Data Protection totiž umí díky znalosti IT procesů předcházejících katastrofě eliminovat bezpečnostní rizika.
90 % respondentů potvrdilo, že mají mezeru v dostupnosti, tedy mezi očekávanými SLA a tím, jak rychle se mohou vrátit k produktivitě. 67 % organizací již využívá cloudové služby jako součást své strategie ochrany dat.
Třetí vlna ransomwaru bude vydírat přímo ohrožením lidských životů a dříve nebo později si útočníci budou moci udělat i symbolickou čárku. Tedy fakticky ransomware, dalo by se odhadnout, již téměř jistě někoho zabil, ovšem nepřímo (mrtvice, sebevražda kvůli finanční ztrátě, autonehoda řidiče stresovaného v důsledku incidentu…). Podvodníci zrovna o tohle neusilovali a ani tím nevyhrožovali. To se změní.
Unijní zákonodárci v současnosti finalizují nařízení známé pod názvem Akt o umělé inteligenci, jehož přijetí představuje hrozbu i příležitost, uvádí IDC. Vzniká riziko odlivu investic i know how z Evropy.
Nová elektronická součástka z TU Wien (Vídeňská technická univerzita) by mohla být důležitým prvkem budoucí kvantové informatiky. Pomocí speciálního výrobního procesu výzkumníci dokázali propojit čisté germanium s hliníkem tak, že vznikla rozhraní s přesností na úrovni atomů. Výsledkem je tzv. monolitická heterostruktura typu kov-polovodič-kov.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: