OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zastaralé nedigitalizované procesy českým firmám způsobují stagnaci. Počítač (nebo robot) na bázi tekutých krystalů. HPE rozšiřuje portfolio o nové úsporné servery s procesorem Ampere. České firmy mají rezervy v zabezpečení hybridní práce. Prodeje přepínačů rostou rychle, směrovače spíše stagnují.
Celá řada organizací nebyla připravena na potřebu vykonávat firemní procesy vzdáleně, včetně vyřizování různých druhů dokumentů nebo komplexní správu interních procesů v digitální podobě. To se v době covidové změnilo. Jak dokazuje průzkum společnosti Millennium, člena skupiny Soitron Group, české společnosti se vydávají správnou cestou.
Tekuté (kapalné) krystaly by mohly tvořit základ hradel pro realizaci logických operací, čímž by vznikla zcela nová výpočetní platforma. Kromě samotných bran by mohla zahrnovat i další prvky příslušných obvodů fungujících na stejném principu, včetně zesilovačů a vodičů. Uvádějí to alespoň vědci z University of Chicago ve studii publikované v Science Advances.
Společnost Hewlett Packard Enterprise oznámila nové servery, které jsou vybavené procesory firmy Ampere. Nové řešení podle HPE přinese poskytovatelům služeb a podnikům, které využívají cloudový nativní vývoj, agilní, rozšiřitelné a důvěryhodné výpočetní prostředí.
Ačkoliv Česká republika čelí vysokému počtu kybernetických útoků a desítky tisíc zaměstnanců lidí se denně připojují do firemní infrastruktury ze vzdálených zařízení, bezpečnostní otázky zatím řadu domácích firem moc netrápí. Podle průzkumu společnosti Cisco mezi 326 českými IT specialisty a manažery 12 % firem zaznamenalo v souvislosti s hybridním modelem práce bezpečnostní incident.
Celosvětový trh ethernetových přepínačů vzrostl v prvním čtvrtletí roku 2022 meziročně o 12,7 % a tržby zde dosáhly výše 7,6 miliardy dolarů. Trh směrovačů pro podniky a poskytovatele služeb měl v 1Q22 objem 3,6 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 3,5 %. Tato tempa růstu vyplývají z analýz Worldwide Quarterly Ethernet Switch Tracker a Worldwide Quarterly Router Tracker od IDC.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: