Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ransomware a cryptojacking cílí na linuxové systémy v cloudu. Trh IaaS směřuje k dlouhodobým kontraktům a čeká na metaverzum. Podniková praxe kybernetické bezpečnosti v Evropě není jednotná. AlphaCode: DeepMind představuje umělou inteligenci jako programátora. Pohled do budoucnosti kybernetické bezpečnosti.
Podle studie společnosti VMware více než polovina uživatelů používá nástroj Cobalt Strike protiprávně.
Podle průzkumu společnosti Canalys dosáhly za celý rok 2021 výdaje na služby infrastruktury poskytované formou cloudu (IaaS) 191,7 miliardy dolarů., Jedná se nárůst o 35 % ze 142,0 miliardy dolarů v roce 2020. Znovuotevření ekonomik po lockdownech a rostoucí důvěra zákazníků v průběhu roku vedly k tomu, že zákazníci s poskytovateli cloudových služeb ve stále větší míře uzavírali víceleté smluvní závazky.
Organizace střední a východní Evropy se v otázkách priorit a překážek rozvoje kybernetické bezpečnosti stále odlišují od svých západoevropských protějšků. Nečelí přitom jiným výzvám nebo problémům. Jak dokládají data studie IDC European IT Security Survey 2021, odlišnost spočívá v míře pozornosti, kterou jim věnují, nebo ve významu, jenž jim přikládají.
Společnost DeepMind, vývojář umělé inteligence spadající pod Google/Alphabet, představila novou aplikaci určenou pro automatizovanou tvorbu kódu. Nástroj AlphaCode toho prozatím má umět asi jako středně pokročilý lidský programátor (poznámka: to samozřejmě může znamenat leccos, navíc ale lze předpokládat, že tyto schopnosti půjdou rychle nahoru i díky díky strojovému učení).
V technologickém průmyslu se používá termín „shift left“, který označuje, že pokud firma dokáže řešit problém včas, místo aby ho nechala vyhnít, může si ušetřit spoustu času a peněz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: