Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »S nárůstem prázdninových vánočních prodejů se maloobchodníci ujímají agentů s umělou inteligencí. Trendy pro rok 2025: Co čekat od automatizace a využití IT?Soukromý cloud versus on-premise systémy. Konference Fortinet Security Day 2024 představila nejmodernější technologie k řešení kyberbezpečnostních výzev. Nedostatečné zabezpečení koncových zařízení ohrožuje firmy.
Společnost Salesforce oznámila, že celosvětové online tržby za sváteční sezónu 2024 (1. listopadu – 15. prosince) dosáhly hodnoty 849 miliard dolarů, což představuje výrazný meziroční nárůst o 4 %. Statistiky ukazují, že maloobchodníci před vánoci nasazují řadu nových strategií, včetně agentů s umělou inteligencí a systému Buy Online Pick Up In-Store (BOPIS), aby co nejlépe využili dynamiku spotřebitelských výdajů.
Umělá inteligence a geopolitické napětí jako hlavní témata roku 2025 nutí společnosti zkoumat nové technologie a inovovat rychleji než kdykoli předtím. Zároveň se ale od nich vyžaduje, aby zachovávaly rovnováhu mezi náklady a bezpečností a soustředily se na udržitelnost. A to jsou důvody pro snahu o dosažení efektivity. Podívejme se proto na hlavní trendy v oblasti automatizace IT, které můžeme očekávat podle Matta Robertse, vedoucího týmu automatizační platformy Ansible pro region EMEA ve společnosti Red Hat.
Cloudem se dnes stále častěji myslí výhradně cloud veřejný. Jindy se ovšem sčítají veškeré cloudové technologie do jedné položky, kde na druhou stranu pomyslných misek vah dáváme vlastní/lokální infrastrukturu (on premise). Každé takové dělení a vymezení má své problémy, vždyť existuje třeba i cloud u zákazníka. Po nějaké době opět stojí za zamyšlení, co píše Christopher Tozzi na ITPro Today. Upozorňuje na to, že v současnosti existuje značná podobnost mezi systémy soukromého cloudu a on-premise.
Hlavním tématem největší kyberbezpečnostní konference Fortinetu v České republice byla konvergence síťové a kybernetické bezpečnosti. Právě konvergence totiž nabízí ochranu neustále se vyvíjejících sítí a prevenci proti stále složitějším kybernetickým výzvám. Událost se konala v pondělí 7. října 2024 ve Fóru Karlín v Praze.
34 % respondentů přiznalo, že jejich dodavatel počítače, notebooku nebo tiskárny v posledních pěti letech neprošel auditem kybernetické bezpečnosti. Studie HP Wolf Security upozorňuje na problémy se zabezpečením koncových zařízení: od chyb při dodání, přes slabá hesla BIOSu a strach z aktualizací…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: