V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Tři globální úkoly pro superpočítač. SIEM prozradí, co se ve firemní síti skutečně odehrává.
Zasvěcení jedinci vědí, že v současné době vlády a výzkumné skupiny bojují o dosažení dalšího zajímavého milníku – tzv. exascale computingu. Exascale znamená, že systémy dokáží každou sekundu dokončit výpočty v hodnotě 1 miliardy miliard (kvintilion), což je tisícinásobný nárůst oproti prvnímu petascale superpočítači. Počítač, nebo spíše stroj, by měl přibližně stejnou zpracovatelskou sílu jako lidský mozek – a potenciálně by pomohl s vývojem AI (Artificial Intelligence) a neuronovými sítěmi.
Ve skutečnosti už HPC (High Performance Computing) pomáhá lidstvu s řešením globálních problémů, které jsou daleko mimo dosah možností tradičních počítačů.
Technologie, označovaná jako SIEM (Security Information and Event Management), se začala ve větší míře nasazovat mezi lety 2005 až 2010. Řešení SIEM, tedy management bezpečnostních informací a událostí, vychází z technologií označovaných jako SIM (Security Information Management) a SEM (Security Event Management). Z toho také vyplývá, že se SIEM zabývá dlouhodobým ukládáním informací o událostech v rámci sítě, jejich analýzou a hlášením problémů, stejně jako monitoringem samotné infrastruktury, korelacemi událostí a upozorňováním na hrozící, zejména bezpečnostní, rizika v reálném čase.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: