Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Proč nepoužívat DeepSeek? Důvodů je celá řada. Při zavádění umělé inteligence je klíčová integrace dat. AI, 6G a pozorovatelnost pro autonomní infrastrukturu. Témata telekomunikačního sektoru pro rok 2025. Tržby z prodeje polovodičů vloni výrazně vzrostly díky zájmu o čipy pro AI. Rychle tvrdnoucí inkoust na bázi silikonů otevírá nové možnosti 3D tisku. Gartner předpovídá, že celosvětové výdaje na IT porostou v roce 2025 o 9,8 %.
Kromě standardního zneužití osobních údajů a informací o provozu zařízení, na kterém model běží, jsou to i nejasnosti o tom, jak model funguje a proč, možnost zneužití modelu kyberzločinci s ohledem na jeho volnou dostupnost, ale i nemožnost regulace a rizika spojená se sdílením dat s čínskou vládou.
S rostoucími nároky na IT zdroje podle nového průzkumu 93 % vedoucích pracovníků IT v podnicích implementovalo nebo plánuje implementovat agenty umělé inteligence v příštích dvou letech. Problémy s integrací však brání firmám plně využít potenciál této technologie k vytvoření neomezené digitální pracovní síly, která může významně snížit pracovní zátěž IT.
Tempo změn se neustále zrychluje a ekosystém obklopující náš telekomunikační průmysl prosperuje na základě inovací prostřednictvím otevřené spolupráce. Vzhledem k přetrvávajícím provozním a ekonomickým výzvám poskytovatelé služeb v zájmu udržení své konkurenceschopnosti balancují mezi obchodními přínosy a nutností se přizpůsobovat probíhajícím změnám. Mnoho podniků řeší i transformaci svých zákaznických a obchodních procesů, aby se z poskytovatelů telekomunikačních služeb stali digitálními technologickými společnostmi.
Celosvětové tržby z prodeje polovodičů se v loňském roce zvýšily o 18 procent na 626 miliard dolarů (přes 15 bilionů Kč). K růstu velkou měrou přispěla silná poptávka po čipech pro umělou inteligenci (AI). Uvedla to výzkumná společnost Gartner na svých internetových stránkách. V letošním roce očekává určité zpomalení růstu.
Výzkumníci z Lawrence Livermore National Laboratory vyvinuli novou metodu 3D tisku robustních silikonových struktur, které jsou větší, vyšší, tenčí a poréznější, než bylo dosažitelné stávajícími postupy.
Výdaje na umělou inteligenci porostou, i když se v souvislosti s GenAI může dostavit deziluze. A samotný růst výdajů zase tolik nevypovídá vzhledem k očekávanému růstu cen.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: