plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Vývoj malwaru těžícího kryptoměny. Výzkum vesmíru a start-upy. HTC propouští. Test sítě 5G v ČR.
ESA BIC Prague, kterou provozuje CzechInvest, představila při příležitosti Czech Space Year Peta Wordena, bývalého ředitele NASA a předsedu a výkonného ředitele nadace Breakthrough Initiatives, která rozdává ceny za vědu dokonce třikrát větší, než Nobelovy ceny. Do nadace Breakthrough Initiatives přispívá řada soukromých subjektů. Jeden ze zakladatelů je Rus a vložil do ní tři miliony dolarů.
Už devátý ročník festivalu FELFEST se uskutečnil v polovině června v Praze na „Kulaťáku“ – Vítězném náměstí. Návštěvníci mohli shlédnout zajímavé exponáty v TechParku i bohatou hudební produkci. Mezi vystupujícími skupinami byly i letos studentské kapely.
Na VeeamON Forum 2018 přijel Michael Cade, Product Strategy Technologist společnosti Veeam, kterého jsme se zeptali na několik věcí souvisejících s technologiemi Veeam.
2D materiály už zdaleka neznamenají jenom samotný grafen. Rovněž množství jejich aplikací i dalších vlastností je velmi široké, najdeme mezi nimi vodiče, polovodiče, topologické izolátory i látky feromagnetické. Na Pennsylvania State University se soustředili na problém, že připravené 2D materiály často nemají jednotné parametry. Vědci z MITu a Harvardu doložili další unikátní vlastnost grafenu.
V ČR oficiálně vzniká satelitní centrum SATCEM. Centrum SATCEN po svém vybudování bude poskytovat na základě vyhodnocování leteckých či družicových snímků informace Severoatlantické alianci (NATO), Vojenskému zpravodajství, ale třeba i záchranářům.
Wedos staví na Hluboké datacentrum, kde bude servery chladit olej. V Hluboké již firma provozuje centrum s 1500 servery.
Deepfakes: Umělá inteligence v informační válce. Videa s vyobrazením reálných lidí pronášejících výroky, které ve skutečnosti nikdy nezazněly.
Praha v Karlíně testuje pilotní projekt chytrých lamp. Senzory dokážou měřit teplotu, hluk, prach, ozón, oxidy uhlíku a dusíku, oxid siřičitý, ale také intenzitu dopravy.
Vodafone poprvé v Česku otestoval mobilní síť 5G. Největší výhodou 5G proti LTE bude větší přenosová rychlost a také výrazně kratší doba odezvy.
V USA nechtějí čínského operátora China Mobile. Akcie China Mobile se v reakci propadly na nejnižší hodnotu za poslední více než čtyři roky.
Nelegální těžba kryptoměn meziročně stoupla o 44 %. Pro kyberzločince je ransomware příliš nápadný a riskantní způsob získávání peněz. Proto nastupují minery.
HTC propouští čtvrtinu zaměstnanců. HTC v posledních letech jen těžce bojuje s konkurencí. Tržby firmy v dubnu meziročně klesly o 55,5 %.
ZTE může v USA částečně obnovit činnost. Povolení umožňuje ZTE pokračovat v provozování stávajících sítí a zařízení a poskytovat zákaznickou podporu.
Italská Wikipedie blokuje obsah kvůli směrnici o autorském právu. Proti vystupuje např. „vynálezce webu“, britský fyzik Tim Berners-Lee, a zakladatel Wikipedie Jimmy Wales.
Podíl minerů v ČR prý klesá. Nejčastěji zachyceným škodlivým kódem zůstává JS/CoinMiner, jeho podíl na kybernetických hrozbách se ale snižuje.
Novozélandský soud: Kim Dotcom může být vydán do USA. Žalobci viní Dotcoma z porušování autorských práv, praní špinavých peněz, vydírání a podvodu.
Europoslanci nepodpořili spornou směrnici o copyrightu. K podporovatelům směrnice patří i česká Unie vydavatelů. Naopak např. Seznam.cz je proti.
Hamás se prý přes aplikace v Google Play chtěl nabourat do mobilů izraelských vojáků. Aplikace Golden Cup umožňovala průběžně sledovat dění na fotbalovém mistrovství světa.
Twitter zablokoval za 2 měsíce 70 mil. účtů. Je těžké věřit, že bylo zasaženo 70 milionů účtů, když Twitter má jen 336 milionů aktivních uživatelů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: