Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Umělá inteligence zvyšuje náklady na datová centra, hlavně kvůli spotřebě elektřiny. Hospodářská komora: Zákon o kybernetické bezpečnosti výrazně zvýší náklady pro firmy. Global Mobile Broadband Forum 2024: 5.5G a AI jako základ nové éry mobilní komunikace. Digitální podnikové služby v Česku nabírají na síle: 175 tisíc zaměstnanců, robotizace a nové investice táhnou růst. Dell Technologies rozšiřuje portfolio Dell AI Factory o nové servery PowerEdge. Agentforce od Salesforce: důvěryhodní, autonomní agenti s umělou inteligencí posilují pracovní síly ve firmách.
Datová centra jsou srdcem digitální ekonomiky a očekává se, že poptávka po nich nadále výrazně poroste. Náklady na provoz datových center se však také podstatně zvyšují, a to především v důsledku rostoucích cen elektřiny a její zvýšené spotřeby v datových centrech. Nová studie společnosti IDC se zabývá právě výdaji na elektřinu v datových centrech a důsledky pro poskytovatele technologií a provozovatele.
Nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který nyní projednává Sněmovna, výrazně zvýší náklady pro firmy i veřejnou správu, a může mít tak nepříznivý dopad na ceny služeb koncovým zákazníkům. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hospodářská komora ČR. Vyzývá poslance, aby zvážili přerušení projednávání zákona, dokud Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nepředloží jasné, srozumitelné a věrohodné vyčíslení nákladů a požadavků na lidské zdroje, které podle ní ve studii dopadů regulace (RIA) od počátku chybí.
Kam směřuje mobilní průmysl či jak pomocí nejnovějších technologií vytvářet inovativní služby a produkty s přidanou hodnotu, to vše zjistili návštěvníci každoroční konference Global Mobile Broadband Forum, která proběhla minulý týden v tureckém Istanbulu. Akce pořádaná společností Huawei s podporou organizací, jako jsou GSMA a GTI, přivítala více než tisícovku velkých průmyslových hráčů a expertů z odvětví. Ti diskutovali především o revolučních možnostech, které pro svět mobilní komunikace přináší propojení umělé inteligence a pokročilé sítě 5.5G.
Sektor IT a podnikových služeb v České republice v roce 2024 zaměstnává 175 tisíc lidí, což představuje 9% nárůst oproti loňsku. Tento dynamický růst podpořily nové investice od společností jako Asahi Group, Kenvue, Sandoz, Rapid 7 či HX Expeditions. Očekává se, že do konce příštího roku dosáhne sektor hranice 200 tisíc zaměstnanců. Rychlý růst zaznamenávají především IT služby a datová analytika, které se meziročně zvýšily o desetinu. Moderní technologie, jako jsou softwaroví roboti, dnes v českých centrech vykonávají práci odpovídající kapacitě 28 tisíc lidí.
Společnost Dell Technologies dále rozšiřuje světově nejrozsáhlejší portfolio řešení pro generativní umělou inteligenci označované jako Dell AI Factory o doplňky přizpůsobené pro prostředí AMD. Tato řešení nabízejí podnikům rozšířené možnosti využití umělé inteligence, včetně lepší škálovatelnosti a vyšší flexibility, aby si udržely konkurenceschopnost v proměnlivém technologickém prostředí.
Společnost Salesforce oznamuje uvedení nové verze CRM s umělou inteligencí. Jde o Agentforce, nové vrstvy na platformě Salesforce, které firmám umožňují vytvářet a nasazovat agenty s umělou inteligencí, jenž mohou autonomně přijímat opatření v rámci jakékoli obchodní funkce. Agentforce jde nad rámec chatbotů a kopilotů a využívá pokročilé schopnosti uvažování k rozhodování a přijímání opatření, jako je řešení zákaznických požadavků, kvalifikace prodejních příležitostí a optimalizace marketingových kampaní. Agentforce není při práci závislý na zapojení člověka; tito agenti mohou být spouštěni změnami dat, obchodními pravidly, předem připravenými automatizacemi nebo signály prostřednictvím volání API z jiných systémů. Společnosti jako OpenTable, Saks a Wiley dnes využívají Agentforce k posílení svých zaměstnaneckých týmů, rozšíření pracovní síly a zlepšení zákaznických zkušeností.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: