Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Výzvy spojené s nařízením DORA. České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost. USA omezí vývoz čipů v oblasti AI, dotkne se to i Česka. Letos lze čekat nás rozvoj AI agentů, AI PC i změny v datových centrech. Serverová virtualizace od Huawei podle DCS.
Co znamená nařízení DORA pro firmy a jejich zákazníky? Jak přinese klientům vyšší bezpečnost, co se změní a budou tyto změny patrné nebo zůstanou v pozadí?
Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v průměru přibližně jen ze třetiny toho, co definuje příslušný zákon. Tím se přitom musí řídit všechny velké nemocnice a v brzké době po implementaci směrnice NIS2 se povinnost rozšíří prakticky na všechny. Nemocnice většinou nemají správně zavedené systémy a procesy na zvládání kybernetických hrozeb, v některých případech ani neřeší dostupnost, spolehlivost a integritu svých IT systémů. Nejsou tak dostatečně připraveny reagovat na kybernetické útoky, což může mít negativní dopad na jejich fungování, ale i ohrožovat data a zdraví pacientů. Vyplývá to z analýzy české společnosti ComSource.
Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Informovala o tom stanice BBC. Regulace se podle agentury Bloomberg bude týkat i České republiky, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, což v prohlášení kritizovala Evropská komise. Největší omezení se budou týkat Ruska, Číny nebo Íránu s Venezuelou.
Tradiční datová centra jsou nahrazována „disagregovanými architekturami“, které umožňují nezávisle upravovat kapacity výpočetních, úložných a síťových prostředků.
Technologická analytická společnost Data Center Intelligence Group (DCIG) zařadila „Datacenter Virtualization Solution“ (DCS) od společnosti Huawei mezi pět nejlepších řešení pro Enterprise virtualizační serverové platformy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: