Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Výzvy spojené s nařízením DORA. České nemocnice nemají dostatečně zajištěnou kyberbezpečnost. USA omezí vývoz čipů v oblasti AI, dotkne se to i Česka. Letos lze čekat nás rozvoj AI agentů, AI PC i změny v datových centrech. Serverová virtualizace od Huawei podle DCS.
Co znamená nařízení DORA pro firmy a jejich zákazníky? Jak přinese klientům vyšší bezpečnost, co se změní a budou tyto změny patrné nebo zůstanou v pozadí?
Kybernetická bezpečnost je v českých nemocnicích zajištěna v průměru přibližně jen ze třetiny toho, co definuje příslušný zákon. Tím se přitom musí řídit všechny velké nemocnice a v brzké době po implementaci směrnice NIS2 se povinnost rozšíří prakticky na všechny. Nemocnice většinou nemají správně zavedené systémy a procesy na zvládání kybernetických hrozeb, v některých případech ani neřeší dostupnost, spolehlivost a integritu svých IT systémů. Nejsou tak dostatečně připraveny reagovat na kybernetické útoky, což může mít negativní dopad na jejich fungování, ale i ohrožovat data a zdraví pacientů. Vyplývá to z analýzy české společnosti ComSource.
Spojené státy omezí vývoz čipů v oblasti umělé inteligence (AI), aby tato vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Informovala o tom stanice BBC. Regulace se podle agentury Bloomberg bude týkat i České republiky, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, což v prohlášení kritizovala Evropská komise. Největší omezení se budou týkat Ruska, Číny nebo Íránu s Venezuelou.
Tradiční datová centra jsou nahrazována „disagregovanými architekturami“, které umožňují nezávisle upravovat kapacity výpočetních, úložných a síťových prostředků.
Technologická analytická společnost Data Center Intelligence Group (DCIG) zařadila „Datacenter Virtualization Solution“ (DCS) od společnosti Huawei mezi pět nejlepších řešení pro Enterprise virtualizační serverové platformy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: