Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
HP Wolf Security: nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI. Matrix odhalí kvalitu a efektivitu agilního vývoje. Platformové inženýrství může naplnit přísliby přístupu DevOps. Úloha AI v řízení finančních rizik v Evropě. V grafenu poprvé detektovali elektronové víry. Asseco představuje širokou škálu inovací v rámci své mezinárodní skupiny.
Společnost HP zveřejnila svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která ukazuje, jak útočníci využívají generativní umělou inteligenci k psaní škodlivého kódu. Tým pro výzkum hrozeb společnosti HP odhalil rozsáhlou malvertisingovou kampaň ChromeLoaderu, která uživatele směruje k podvodným nástrojům PDF. Dle dalších zjištění kyberzločinci také vkládají škodlivé kódy do obrázků SVG.
Malé organizace s několika agilními vývojovými týmy si kvalitu kódu a produktivitu vývojářů dokážou zpravidla ohlídat samy. Ve větších firmách, které mají typicky desítky agilních týmů, je pro manažery už ale podle Michala Bulánka, ředitele pro komerční sektor v Ness Czech, problematické zjistit, jak efektivně tým pracuje a jakou reálnou byznysovou hodnotu přináší. Proto ve společnosti Ness Czech vyvinuli řešení Matrix, které na konkrétních datech a číslech dokáže velmi rychle a jednoduše vyhodnotit kvalitu a efektivitu agilního vývoje. Ukáže také, na co by se měli vedoucí pracovníci zaměřit.
V oboru softwarového inženýrství je aktuální výzvou poskytnout vývojářům co nejefektivnější samoobslužnou šablonu pro běžné úkoly. A právě to se očekává od platformových inženýrů – měli by dát vývojářům k dispozici jednoduše použitelné interní prostředí a nástroje, které jsou potřeba k realizaci inovací.
V roce 2008 jsme všichni pochopili, co znamená systémové riziko. Krize na hypotečním trhu ve Spojených státech se prostřednictvím složitých produktů rozšířila do celého finančního systému a způsobila dominový efekt, který otřásl světovou ekonomikou. O několik let později zažila Evropa další krizi ve spojení se systémovým rizikem související se státním dluhem. Obě krize jasně ukázaly, že potíže vyplývající z úzkého vztahu mezi veřejnými financemi a bankovním sektorem se mohou snadno přenést a vyvolat finanční napětí v dalších zemích EU.
Elektrony v běžném vodiči se při pohybu srážejí s atomy nečistot nebo dírami v krystalové mřížce vodiče a část jejich pohybové energie se tak přeměňuje na vibrace mřížky (na teplo). Zatímco ke srážkám s nečistotami v mřížce dochází často, srážky mezi samotnými pohybujícími se elektrony jsou mnohem vzácnější. Situace se však změní, když místo běžného železného nebo měděného drátu použijeme grafen. V grafenu jsou srážky s nečistotami vzácné a mnohem větší roli hrají srážky mezi samotnými elektrony; v tomto uspořádání se elektrony chovají spíše jako viskózní kapalina. Proto by se ve vrstvě grafenu měly vyskytovat i jevy popisované v hydrodynamice tekutin, včetně vírů. Vědci z ETH Curych nyní poprvé dokázali přímo detekovat elektronové víry v grafenu pomocí senzoru magnetického pole s vysokým rozlišením. Víry se vytvořily v malých kruhových discích, které autoři studie během výrobního procesu připevnili na vodivý grafenový proužek široký pouze jeden mikrometr. Disky měly různé průměry mezi 1,2 a 3 mikrometry. Teoretické výpočty naznačovaly, že elektronové víry by se měly tvořit v menších, ale ne ve větších discích.
Od zlepšování zákaznické zkušenosti až po analýzu regálů v obchodech. Od chytrých platebních služeb po inteligentní boty. Asseco představilo inovativní projekty v oblasti cloudu a umělé inteligence, které byly realizovány pro klienty mimo jiné v Polsku, Španělsku, Srbsku a na Slovensku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: