Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
HP Wolf Security: nové důkazy o útocích prostřednictvím malwaru generovaného AI. Matrix odhalí kvalitu a efektivitu agilního vývoje. Platformové inženýrství může naplnit přísliby přístupu DevOps. Úloha AI v řízení finančních rizik v Evropě. V grafenu poprvé detektovali elektronové víry. Asseco představuje širokou škálu inovací v rámci své mezinárodní skupiny.
Společnost HP zveřejnila svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která ukazuje, jak útočníci využívají generativní umělou inteligenci k psaní škodlivého kódu. Tým pro výzkum hrozeb společnosti HP odhalil rozsáhlou malvertisingovou kampaň ChromeLoaderu, která uživatele směruje k podvodným nástrojům PDF. Dle dalších zjištění kyberzločinci také vkládají škodlivé kódy do obrázků SVG.
Malé organizace s několika agilními vývojovými týmy si kvalitu kódu a produktivitu vývojářů dokážou zpravidla ohlídat samy. Ve větších firmách, které mají typicky desítky agilních týmů, je pro manažery už ale podle Michala Bulánka, ředitele pro komerční sektor v Ness Czech, problematické zjistit, jak efektivně tým pracuje a jakou reálnou byznysovou hodnotu přináší. Proto ve společnosti Ness Czech vyvinuli řešení Matrix, které na konkrétních datech a číslech dokáže velmi rychle a jednoduše vyhodnotit kvalitu a efektivitu agilního vývoje. Ukáže také, na co by se měli vedoucí pracovníci zaměřit.
V oboru softwarového inženýrství je aktuální výzvou poskytnout vývojářům co nejefektivnější samoobslužnou šablonu pro běžné úkoly. A právě to se očekává od platformových inženýrů – měli by dát vývojářům k dispozici jednoduše použitelné interní prostředí a nástroje, které jsou potřeba k realizaci inovací.
V roce 2008 jsme všichni pochopili, co znamená systémové riziko. Krize na hypotečním trhu ve Spojených státech se prostřednictvím složitých produktů rozšířila do celého finančního systému a způsobila dominový efekt, který otřásl světovou ekonomikou. O několik let později zažila Evropa další krizi ve spojení se systémovým rizikem související se státním dluhem. Obě krize jasně ukázaly, že potíže vyplývající z úzkého vztahu mezi veřejnými financemi a bankovním sektorem se mohou snadno přenést a vyvolat finanční napětí v dalších zemích EU.
Elektrony v běžném vodiči se při pohybu srážejí s atomy nečistot nebo dírami v krystalové mřížce vodiče a část jejich pohybové energie se tak přeměňuje na vibrace mřížky (na teplo). Zatímco ke srážkám s nečistotami v mřížce dochází často, srážky mezi samotnými pohybujícími se elektrony jsou mnohem vzácnější. Situace se však změní, když místo běžného železného nebo měděného drátu použijeme grafen. V grafenu jsou srážky s nečistotami vzácné a mnohem větší roli hrají srážky mezi samotnými elektrony; v tomto uspořádání se elektrony chovají spíše jako viskózní kapalina. Proto by se ve vrstvě grafenu měly vyskytovat i jevy popisované v hydrodynamice tekutin, včetně vírů. Vědci z ETH Curych nyní poprvé dokázali přímo detekovat elektronové víry v grafenu pomocí senzoru magnetického pole s vysokým rozlišením. Víry se vytvořily v malých kruhových discích, které autoři studie během výrobního procesu připevnili na vodivý grafenový proužek široký pouze jeden mikrometr. Disky měly různé průměry mezi 1,2 a 3 mikrometry. Teoretické výpočty naznačovaly, že elektronové víry by se měly tvořit v menších, ale ne ve větších discích.
Od zlepšování zákaznické zkušenosti až po analýzu regálů v obchodech. Od chytrých platebních služeb po inteligentní boty. Asseco představilo inovativní projekty v oblasti cloudu a umělé inteligence, které byly realizovány pro klienty mimo jiné v Polsku, Španělsku, Srbsku a na Slovensku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: