Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jak najít rovnováhu mezi přínosy a riziky edge computingu. Voiceboty a kontaktní centra. Helios iNuvio pomáhá firmám s automatizací a centralizací. Stephen Leonard o IBM Power10. Elektromobilita podle Huawei.
Přestože se jedná o relativně nový technologický pojem, podařilo se edge computingu už etablovat. Netrvalo dlouho a podniky pochopily výhody umístění výpočetních služeb přímo tam, kde běží aplikace. Jde především o rychlost. Software pracuje rychleji – a může tedy zvládnout více, když nepotřebuje kontakt s datovým centrem vzdáleným stovky, ba tisíce kilometrů.
S umělou inteligencí se setkáváme doslova na každém kroku a pomalu se stává nedílnou součástí našeho života, často si její použití ani neuvědomujeme. Procesory moderních smartphonů již totiž obsahují enginy pro rychlé zpracování požadavků z oblasti umělé inteligence, například při vytváření a zpracování fotografií, rozpoznání obličeje, v navigacích a mnoha dalších aplikacích.
Helios iNuvio oproti svému předchůdci Helios Orange přináší vylepšení, které vycházejí primárně ze zkušeností a potřeb zákazníků. Už je jich přes dvě stě.
Generální ředitel IBM Cognitive Systems Stephen Leonard mluvil o tom, jaká se od IBM Power10 coby desáté generace rodiny procesorů IBM Power očekává obchodní hodnota pro velké i malé firmy ve věku umělé inteligence (AI – Artificial Intelligence) a hybridního cloudu. Servery poháněné IBM Power10 by se měly dostat k zákazníkům v druhé polovině roku 2021.
Automobilový průmysl prochází rapidní transformací. Rostoucí nároky na udržitelnost, které jsou hnány dopředu obavami z postupující klimatické krize, staví výrobce technologií, energetické lídry i vlády všech zemí před nelehký úkol. Naštěstí s sebou také nesou škálu příležitostí, které jen čekají, až se jich v oboru chopí ti nejvíce inovativní hráči.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: