Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Většina zákaznické podpory se má přesunout z mobilních aplikací na messagingové platformy. Úskalí digitalizace a výhody open source. WAN Edge Platform: Cisco nabízí bezpečné zavádění cloudu. Dell P3221D – kancelářský komfort pro váš zrak. Výchozí nastavení a bezpečnost: 6 tipů, co by firmy měly zkontrolovat.
SAP představil platformu pro přeměnu v inteligentní podnik. Řešení RISE with SAP umožňuje zákazníkům přepracovat stávající procesy a dosahovat díky tomu lepších obchodních výsledků, a to bez ohledu na to, v jaké fázi digitální transformace se aktuálně nacházejí. Díky rozsáhlému partnerskému ekosystému umožňuje společnost SAP svým zákazníkům těžit z této transformace rychle, pružně a bez nutnosti velkých počátečních investic.
Gartner zveřejnil nejdůležitější předpovědi pro oblast zákaznických služeb a podpory pro rok 2021 a další léta. Vyplývá z nich například, že do roku 2025 vymění nativní mobilní aplikace za messaging 80 % organizací zákaznické podpory a služeb, aby tak zlepšily zákaznický zážitek.
Covid je všude kolem nás a naším bezprostředním cílem je chránit životy a živobytí, a to je správně. Jakmile však pandemie ustoupí a vrátíme se do normálního života, začneme se zabývat dalšími dopady, které virus měl. Jedním z nich je zrychlená digitalizace podnikání.
Společnost Cisco představila svoji novou platformu WAN Edge Platform, která zákazníkům má pomoci přejít přechod do cloudu a zajistit bezpečnou a automatizovanou konektivitu pro přístup k aplikacím běžícím v cloudu, v datových centrech i na okraji sítě. Základním nabídky síťových zařízení řízených záměrem jsou směrovače řady Cisco Catalyst 8000 Edge.
Pro řadu lidí, zvláště pokud se vám již horší zrak, není 4K rozlišení při čtení a práci s textem úplně příjemné. A tak stejně dochází k úpravám nastavení, jako ke zvětšení fontů nebo ikon. Navíc málokterá kancelářská činnost vyžaduje skutečně 4K rozlišení, a koupě velkého displeje je motivována hlavně velikostí plochy, a nikoliv oním 4K. Dell P3221D s úhlopříčkou 31,5“ a rozlišením QHD (2560 x 1440) je tak velice pragmatickým řešením, které splňuje veškeré požadavky na kancelářský monitor. Proti 4K Dellu U3219Q s UltraSharp panelem je osazen levnějším IPS panelem v matném provedení. Panel má tedy proti špičkovému displeji menší jas a méně ostřejší vykreslení, což byste poznali třeba na práci s drátovým modelem v CAD programech. Je to dáno tím, že dvojnásobně dražší UltraSharp má rozteč pixelů 0,182×0,182 a tedy 140 pixelů na palec (PPI), zatímco P3221D umí rozteč 0,2727 x 0,2727 mm a 98,24 PPI.
To, že výchozí konfigurace, především defaultní jména a hesla, bývají příčinou mnoha bezpečnostních incidentů, je věc dobře známá. Kromě výchozích hesel je ale mnohde pro zajištění bezpečnosti často potřeba měnit i další nastavení. Fungování řady zařízení metodou plug-and-play přímo svádí k tomu je prostě zapojit do sítě a bez dalšího začít používat. Problém může být třeba i v nastavení některých cloudových služeb. Curtis Franklin na webu DarkReading v této souvislosti vypočítává, na co by si měly podniky dávat v této souvislosti největší pozor.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: