Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Cloud v Česku využívá už 77 % firem. Analýza Cisco AppDynamics: Pandemie zformovala novou skupinu technologických lídrů. Výzkumníci dokázali sledovat telefon přes Bluetooth. 70 % podniků má kvůli neefektivnímu využívání dat problém inovovat. Přílišné zaměření na kybernetickou bezpečnost způsobuje nedostatky v plánech obnovy po havárii.
V nadcházejícím roce české firmy plánují investovat téměř třetinu svého IT rozpočtu do cloudových služeb. Alespoň jedno řešení založené na cloudu využívá v Česku 77 % firem. Studie společnosti SAP Journey to the Cloud vycházející z průzkumu agentury Kantar odhalila, že české firmy využívají cloudové systémy průměrně v šesti různých oblastech svého podnikání.
Během pandemie se roztočila spirála zvyšování nároků na komplexnost aplikací a služeb na jedné straně, a ekonomické výsledky na straně druhé. Podle zprávy „Agents of Transformation 2022“, kterou vydaly laboratoře AppDynamics společnosti Cisco, se stírají hranice mezi provozem oddělení IT a obchodní strategií. To dalo vzniknout nové skupině technologických lídrů, jejichž cílem je prosadit inovativní, synergický pohled na vývoj aplikací a poskytování digitálních služeb.
Mobilní zařízení, včetně telefonů, chytrých hodinek a fitness trackerů, neustále vysílají přes protokol Bluetooth signály – tyto tzv. majáky mají frekvenci asi 500 signálů za minutu, umožňují mj. komunikaci mezi zařízeními nebo hledání ztracených zařízení. Nový výzkum ukázal, že každé zařízení má ovšem jedinečný otisk, takže jeho pohyb lze s vhodným přijímačem sledovat.
Téměř tři čtvrtiny (70 %) firem nedokáží vytěžit maximální užitek ze svých dat – což má přímý dopad na jejich schopnost inovovat, ukázal průzkum mezi 100 vrcholovými manažery globálních firem působících v Evropě, které se umístily na žebříčku Forbes Top 2000.
V posledních letech se podniky zaměřují na kybernetickou bezpečnost. Zdvojnásobily ochranná opatření, aby zabránily hackerům v krádežích dat a v rekordním počtu útoků ransomwaru. Mnozí však přitom odvrátili pozornost od jiných hrozeb, které mohou způsobit stejně velké škody jako kybernetický útok.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: