Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Jak jsme na tom s řízením kybernetické bezpečnosti. Broadcom převezme VMware za 61 miliard dolarů. Nový IT normál? Cloudové služby, edge computing a automatizace. Téměř polovina finančních ředitelů považuje samoobslužná data a analytiku za hnací sílu produktivity zaměstnanců. Elektroniku čeká další zdražování, zejména kvůli růstu cen čipů. Zdokonalovat lze i kvantové simulátory.
Kybernetická bezpečnost v jakékoliv organizaci by měla být řízena. Vezmeme-li pak jako organizaci stát, platí to vícenásobně. EU NIS – Směrnice o síťové a informační bezpečnosti a Jak jsme na tom v České republice už u nás platí a připravuje se NIS2, ke které se ještě odborná veřejnost stále ještě může vyjadřovat. Více se dozvíte z rozhovoru s Martinem Švédou, vedoucím oddělení regulace soukromého sektoru Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Americký výrobce mikročipů Broadcom převezme za 61 miliard USD (1,4 bilionu Kč) poskytovatele cloudových služeb VMware. Akvizice má posílit aktivity Broadcomu v oblasti podnikového softwaru, oznámily dnes firmy ve společné tiskové zprávě. Jde o druhou největší akvizici v letošním roce.
V květnu 2022 proběhl Red Hat Summit kde Red Hat tvrdil, že podstatné jsou oblasti řízených cloudových služeb, edge computingu a automatizace. Zeptali jsme se Davida Bečvaříka, technologického lídra pro Českou republiku a Slovensko v Red Hatu, jakou roli nyní v podnikovém IT hraje open source a které z ohlášených novinek jsou zásadní pro náš trh.
Podle průzkumu společnosti Gartner hledají finanční ředitelé (CFO) způsoby, jak bojovat s dopadem inflace na marže. Rozhodujícím nástrojem pro zvýšení produktivity zaměstnanců ve znalostní sféře bude samoobslužná analytika.
Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady – od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.
Když se hovoří o kvantové nadvládě (nadřazenost, supremacy), často se předpokládá, že možnosti klasických počítačů jsou už nějak dané jednou provždy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: