Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Lenovo uvádí novou generací notebooku ThinkPad X1 Fold. Geopolitická rizika jsou pro CIO příležitostí. Technologie mohou být zelené. Platí to i pro hardware. Privátní 5G: Stane se klíčem k budoucnosti českého průmyslu? Zohýbané 2D polovodiče mohou elektrony přenášet účinněji.
Společnost Lenovo oznámila další generaci notebooku ThinkPad X1 Fold, která podle firmy nově definuje kategorii ohebných počítačů, vytvořenou společností Lenovo v roce 2020. ThinkPad X1 Fold je navržen tak, aby nabízel plnohodnotný výkon počítače s větší plochou obrazovky a zároveň byl i nadále výjimečně přenositelný. Jako nejlehčí 16palcový komerční notebook na světě představuje všestranné, výkonné a přenosné zařízení s uhlazenějším a tenčím designem, které lze jako primární počítač. Díky kombinaci zpětné vazby od zákazníků a postřehů koncových uživatelů, přichází tento inovativní design s o 22 % větším 16palcovým ohebným OLED displejem, o 25 % tenčím šasi a tenčími rámečky po celém obvodu displeje. Ten se přelévá i na hliníkové tělo a zadní kryt notebooku vyrobený ze 100% recyklované funkční tkaniny.
Výzvy v oblasti řízení IT a technologií související s mezinárodní politikou podle analytiků Gartneru znamenají, že by CIO zejména v nadnárodních organizacích měli uchopit téma digitální geopolitiky.
I když se to v první moment nezdá, moderní technologie, speciálně IT, mají k otázkám udržitelnosti zcela bezprostřední vztah. Na první pohled jsou patrné spíše zápory. Tím nejzřetelnějším je, že využívání IT odpovídá za obrovskou spotřebu energie. Informační a komunikační technologie jsou také zodpovědné za produkci 2–4 % skleníkových plynů a někteří analytici předpovídají, že do roku 2025 se globální uhlíková stopa digitálních technologií dokonce zdvojnásobí. Když k těmto problémům přidáme rostoucí množství elektronického odpadu vznikajícího při starších procesech výměny a nahrazování hardwaru, objeví se další důležitý aspekt moderních technologií a výzva, kterou je v této souvislosti třeba řešit.
Na co bychom se jako obyvatelé země z velké části založené na průmyslu měli zaměřit, abychom z nastupující éry technologií vytěžili co nejvíce? Výkonný ředitel Huawei Technologies Czech, James Tang, věří, že digitalizace je naprosto klíčová pro úspěšný rozvoj České republiky a že špičkové sítě 5G skutečně mohou proměnit naše životy.
2D polovodiče mají často nízkou pohyblivost nosičů elektrického proudu (elektronů nebo děr). Tento problém bývá především výsledkem interakcí elektronů s fonony (vibracemi mřížky) a znamená vyšší spotřebu energie. V novém výzkumu ale vědci zjistili, že umístění 2D materiálů na různě zvlněné substráty („s vypouklou morfologií“, praví průvodní tisková zpráva) může zvýšit mobilitu nosičů náboje při pokojové teplotě až o dva řády; i v samotné geometrii 2D materiálu přitom vznikají vlnky, které některé atomy přesunou z jejich původního umístění.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: