Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Přeměnu mezi skyrmiony a antiskyrmiony demonstrovali i při pokojové teplotě. Superhmotné černé díry vznikají jinak, než si astronomové mysleli. 3D tisk z ledu vytváří umělé cévy.
Vědci z japonského centra RIKEN a jejich kolegové použili teplo a magnetické pole k vytvoření transformací mezi spinovými texturami. Tímto způsobem dokázali přepínat mezi různými typy magnetických vírů (skyrmiony a antiskyrmiony) v monokrystalu. Důležité je, že efektu se podařilo dosáhnout při pokojové teplotě.
Jednou z aktuálních výzev v oblasti tkáňového inženýrství je dokázat vytvořit síť krevních cév v umělých orgánech, které by fungovaly stejně jako ty přirozené, od drobných kapilár až po větší žíly a tepny. Konstrukce umělých cév často nenapodobuje přirozené cévy a výsledkem je omezená funkčnost. Nový výzkum ukazuje možnost využití 3D tisku ledu.
Obranné protidronové laserové systémy použitelné i pro ochranu kritických infrastruktur v městském prostředí… Laser Bivoj pravidelně generuje energii 145 joulů (J) v pulzu trvajícím 10 nanosekund (ns) při opakovací frekvenci 10 hertzů (Hz) na vlnové délce 1030 nanometrů (nm). To nejen stále představuje světový rekord…
Pokud supermasivní černé díry v centrech galaxií pocházejí z kolapsu prvních hvězd, jak se doposud předpokládalo, k dosažení těchto obrovských hmotností by musely být nasycené extrémním množstvím hmoty, a to ve velmi krátkém čase. Na základě nových pozorování se ale tento scénář zdá stále nepravděpodobnější. Naopak, nová data naznačují, že tato vesmírná monstra mohla být vytvořena přímým kolapsem masivních oblaků plynu.
Vyvinuli enzym rozbíjející vazbu Si-C v silikonech. Vědcům se poprvé podařilo vyvinout enzym, který dokáže rozštěpit velmi pevné chemické vazby mezi křemíkem a uhlíkem v siloxanech (silikonech), organických sloučeninách křemíku.
Zlato lze zpevnit pomocí laserových pulzů. Když jsou některé materiály, například křemík, vystaveny intenzivní laserové excitaci, rychle se rozpadají. Zlato však dělá pravý opak, stává se pevnějším.
Sonda Solar orbiter vystopovala zdroj slunečního větru. Sluneční vítr je silně proměnlivý a jeho charakteristiky jako třeba rychlost, hustota a složení závisejí na tom, ze které části povrchu Slunce dané částice vyšly.
Nejlepší z možných světů. Žijeme zkrátka v nejlepším z možných světů (když něco je, asi to být má – inverzní víra, že má být to, co není, postrádá empirickou podporu), jen mu nevládne Dobro, nýbrž Schopnost přežít. (úryvek z knihy Jan Zrzavý – Vojtěch Novotný? Jak to chodí u opic)
Zoo Praha vypustila první koně Převalského v Kazachstánu. Tříletá Zeta II, čtyřletá Ypsilonka a stejně starý Zorro – to jsou jména prvních koní Převalského, které Zoo Praha ve spolupráci s Armádou České republiky dopravila do Kazachstánu.
Hydrocycle – motocykl, který z výfuku vypouští vodní páru. Fakulta dopravní ČVUT v Praze se zapojila do projektu „Hydrocycle“, který má za cíl podpořit vývoj vodíkových technologií dle vodíkové strategie Evropské unie.
Astrofotografie měsíce: C/2021 S3 PanSTARRS. Pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak, což je ostatně hlavním motivem snímku, zde nalezneme kometu C/2021 S3 PanSTARRS. Najdeme ale i několik typů mlhovin a samozřejmě i hvězdy, díky nimž je vlastně vidíme.
Evoluce rostlinných hormonů: nejdřív látka, potom funkce. Ačkoli jsou fytohormony rozšířeny ve všech suchozemských rostlinách, evoluční počátky jejich biologické role dosud nejsou objasněny. K jejich pochopení nám mohou pomoci nejbližší žijící příbuzní suchozemských rostlin – sladkovodní zelené řasy.
Rakovinu by mohla léčit umělá lymfatická uzlina. Uzlina – váček naplněný složkami imunitního systému – se implantuje pod kůži a je navržena tak, aby fungovala jako učící se centrum a stimulátor, který dále učí T-buňky (lymfocyty T) imunitního systému rozpoznávat a zabíjet rakovinné buňky.
Časový krystal v polovodiči by mohl pomoci optickým počítačům. Vědci poprvé pozorovali časový krystal na polovodičovém čipu, který osciluje rychlostí několika miliardkrát za sekundu.
Chytrej výčep: Prazdroj vyvinul úspornější chladič pro hospody. Nový chladič nyní experti instalují v prvních deseti hospodách v Česku.
Odhalili příčiny dlouhé evoluce vrkočů – nejstaršího známého rodu suchozemských plžů na Zemi. Vrkoči jsou tak malí, že je můžeme snadno přehlédnout, přesto dokáží cestovat mezi kontinenty. Na Zemi žijí desítky milionů let…
Co s nebezpečným práškem z tonerových kazet? Je zde možnost jejich využití ve formě příměsi do pelet tvořených z čistírenských a papírenských kalů, které jsou vhodné například při spalování ve fluidních kotlích…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: