Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Třívrstvý pootočený grafen skvěle urychluje elektrochemické reakce. Poblíž supermasivní černé díry naší Galaxie našli první dvojhvězdu. Budoucnost času.
Astrofyzikové dosud teoreticky předpokládali existenci černých děr, jejichž vznik je způsoben extrémně vysokou koncentrací samotného světla. Uvažovalo se, že tyto zvláštní černé díry by mohly souviset s astronomickými/kosmologickými jevy, jako je temná hmota, a dokonce byly navrhovány jako zdroj energie hypotetických motorů kosmických lodí daleké budoucnosti.
LIGO je vynikající přístroj určený k detekci drobných periodických deformací prostoročasu. Je citlivý na změny relativní vzdálenosti zrcadel vzdálených od sebe čtyři kilometry. Dokáže detekovat pohyby v měřítkách tisíckrát menších, než je velikost atomového jádra. I při tak ohromné citlivosti dokázalo LIGO jen tak tak detekovat poruchy vzniklé násilnou srážkou a splynutím dvou černých děr, z nichž každá měla několikanásobně větší hmotnost než naše Slunce. Poselství je jednoduché: Prostoročas lze zdeformovat, ale je to hodně těžká práce. (úryvek z knihy Frank Wilczek: Deset klíčů k realitě. Fundamenty světa)
Po mnoho let se vědci také domnívali, že extrémní prostředí v blízkosti supermasivní černé díry brání vzniku nových hvězd. Několik mladých hvězd nalezených v těsné blízkosti Sagittarius A* tento předpoklad vyvrátilo. Objev mladé dvojhvězdy nyní ukazuje, že i hvězdné páry mají potenciál vznikat v těchto drsných podmínkách.
O kolik je šachový jezdec rychlejší než král? Nová matematická studie našla odpověď. Víme, že jezdec se může pohybovat po šachovnici rychleji než král, ale jak je to přesně? Matematik Christian Táfula Santos z University of Montreal to spočítal.
Simulace mají své místo nejen v medicíně, ale i v její výuce. Každý si asi představí simulátor řízení auta nebo letového provozu. Co všechno je dnes možné v medicíně? Kam se vyvinuly známé Anduly z výuky první pomoci? A jakou roli zde hraje umělá inteligence?
Skutečná podivnost: navrhují sledovat a chránit vesmírný odpad na Marsu. Antropolog Justin Holcomb z University of Kansas a jeho kolegové nyní přišli s tím, že „archeologicky“ chránit by se měl také Mars: a to sice ne jeho původní podoba, ale ve smyslu lidských artefaktů na něm.
Třívrstvý pootočený grafen skvěle urychluje elektrochemické reakce. Třívrstvý grafen má být v porovnání s dvojvrstvou kupodivu i jednodušší na výrobu. Nový objev by mohl zdokonalit nanoelektrochemická zařízení nebo elektrokatalyzátory a posunout techniky skladování nebo konverze energie.
Střevní mikrobi se podílejí i na vzniku rakoviny močového měchýře. Pokud byly myši současně s působením BBN krmeny antibiotiky v dávce, která zabíjí 99,9 % střevních bakterií, pak pravděpodobnost, že se u nich vytvoří nádor, výrazně poklesla.
BepiColombo odhaluje Merkur v novém světle. Merkur je jednoznačně nejméně prozkoumanou kamennou planetou naší soustavy. BepiColombo je teprve třetí misí, která jej navštíví a v roce 2026 se stane teprve druhou misí, která vstoupí na dráhu kolem Merkuru.
Našli důkazy vody na asteroidu Psyche. Hydratované minerály by mohly pocházet z vnějších zdrojů, včetně impaktů. Pokud je ale hydratace přirozená (endogenní), pak může mít Psyche jinou evoluční historii, než naznačují současné modely.
Genetické vzorky zvířat z muzeí rozkryly některé evoluční záhady afrických savců. Vědci určili, kam na evolučním stromu patří tajemný africký rod savců a přiřadili správná jména malým šplhavým myškám.
Rentgenová polarizace odhaluje nová tajemství černých děr. Dramatické změny v polarizaci rentgenového záření pozorované během různých fází vzplanutí systému Swift J1727.8−1613.
Nejstarší moderní Středoevropané byli přímí příbuzní. Poté, co moderní lidé opustili Afriku, setkali se a mísili se i s neandertálci. O genetice prvních migrantů v Evropě a o načasování jejich mísení s neandertálci se však ví jen málo.
Hubbleův teleskop našel více černých děr v raném vesmíru. Mnohé z těchto objektů jsou masivnější, než jsme se domnívali, že by měly být z takto raných dob. Buď se už zformovaly jako velmi masivní, nebo extrémně rychle vyrostly.
Archeologové odkryli u Prahy sídliště staré 7000 let. V trase plánované dostavby Pražského okruhu poblíž Nupak odkryli odborníci z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, osm dlouhých sloupových staveb .
Unikátní česká technologie přináší revoluční léčbu fibrilace síní. Zákrok je o 40–70 % kratší oproti tradičním metodám díky kombinaci pulzní technologie a katetru.
PLATOSpec, nový spektrograf v Chile pro lov exoplanet. PLATO bude pozorovat tisíce hvězd. Hvězdy, které mohou mít planetárního souputníka, musí být následně prověřeny…
Pozoruhodné a vzácné úkazy v roce 2025: Polární záře a Venuše. V roce 2025 Slunce dosahuje maxima své aktivity a je tedy opět možné, že budeme svědky i více polárních září viditelných nebo alespoň fotograficky zaznamenatelných z našeho území.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: