abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 572 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Grafen vedle borofenu

    26. 1. 2020 | Redakce | Různé | 1423×

    Kvantové pravítko pro umělou inteligenci i kryptografii. Porušení symetrie v půvabných mezonech. Rozpad baryonů na leptony naznačuje existenci částic mimo standardní model. Jak souvisí atonální hudba s teorií relativity. Černé díry. Mezihvězdné komety ve sluneční soustavě. Kondenzátory z nylonu. Dron mluví s letadlem.

    Grafen kombinovaný s borofenem

    Heterostruktura z grafenu a borofenu by mohla mít speciální vlastnosti využitelné v určitých elektronických aplikacích. Vlastnosti materiálu se na rozhraní mění skokem, nevznikají zde žádné pásy s nepravidelnostmi/kazy, kde jsou vlastnosti chaotické, ani kapsy fungující jako izolanty.

    Obří černé díry podporují slučování binárních hvězd

    U obří černé díry v centru Mléčné dráhy (objekt Sagittarius A* v souhvězdí Střelce) objevují astronomové již řadu let podivné objekty. Vypadají jako plyn a chovají se jako hvězdy. Po většinu času se zdají být kompaktní, ale když je jejich elipsovitá oběžná dráha zanese blíže k černé díře, jakoby se natahují.

    Fyzikální objevy roku 2019: porušení symetrie v půvabných mezonech

    Deset nejvýznamnějších prací z oblasti fyziky za rok 2019. První detekce „marsotřesení“. „Little Big Coil“ vytváří rekordní magnetické pole. Casimirův jev funguje jako „kvantová past pro malé objekty. Kvantová interferometrie a antihmota. První přímé pozorování černé díry a jejího stínu. A další…

    Rozpad baryonů na leptony v CERNu naznačuje fyziku za standardním modelem

    Vědci se zaměřili na rozpady baryonů b, tedy částic obsahujících alespoň jeden kvark b. Za tímto účelem byly sledovány srážky proton-proton při energiích 7, 8 a 13 TeV. Leptonová univerzalita předpokládá, že mion s antimionem i elektron s pozitronem budou při rozpadu vznikat stejně často, to se ale tak docela nepotvrdilo. Mion s antimionem vznikaly s nižší pravděpodobností, což by mohlo naznačovat, že rozpadu se účastní i dosud neznámé částice, jejichž existenci standardní model nepředpokládá.

    Nylon jako feroelektrický materiál, prozatím základ kondenzátoru

    Vědci vyvinuli metodu výrobu tenkovrstvých nylonových kondenzátorů. Stačilo nylon rozpustit ve směsi kyseliny trifluoroctové a acetonu a nechat znovu ztuhnout ve vakuu. Výsledkem byly nylonové filmy tlusté pouhých 100 nanometrů, průhledné a zcela hladké.

    Kvantové pravítko zrychlí umělou inteligenci

    Studie vědců z Univerzity Palackého v Olomouci: „Při strojovém učení se zpravidla zkoumané objekty převedou na komplexní systém parametrů, matematicky vektorů, mezi kterými je pak následně potřeba provádět měření vzdáleností. Tato úloha je pro klasické počítače výpočetně náročná. Náš přístup umožňuje tyto vektory vepsat do kvantových stavů a pak jednoduše ‚přiložit pravítko‘.“ Kvantové pravítko má vztah i ke kvantové kryptografii.

    Krátce

    Matematika hudby a teorie relativity. Když Einstein formuloval obecnou relativitu, Schoenberg promýšlel nový systém komponování, který měl nahradit tonální systém. (úryvek z knihy Eli Maor: Hudba v číslech – od Pythagora k Schoenbergovi)

    Podzimní a jiné sezónní deprese jsou možná jen mýtus. Hospitalizací pro depresi je více na jaře a podzim, pro mánii v létě.

    Příběh fosforu: mezihvězdný původ jednoho ze stavebních kamenů života. Molekuly obsahující fosfor mohou vymrznout a smísit se s ledy dalších sloučenin uchycených na prachových zrnech.

    SUNRISE: nový superpočítač v laserovém centru ELI Beamlines. Právě budovaný superpočítač se skládá z 324 výpočetních jednotek, každá s 2x CPU XEON a 192GB pamětí.

    Ochuzený uran lze využít jako katalyzátor. Ochuzený uran jako součást organokovového komplexu by mohl zefektivnit převod alkenů (uhlovodíků s dvojnou vazbou) na alkany (uhlovodíky s jednoduchou vazbou). Budou se tak vyrábět i margaríny?

    Mezihvězdných komet mohou být ve Sluneční soustavě až tisíce. O dvou objektech můžeme celkem spolehlivě prohlásit, že do Sluneční soustavy dorazily odjinud, takových těles nám tu ale může poletovat mnohem víc.

    Proxima c, druhá planeta u nejbližší hvězdy Hvězdný systém Alfa Centauri je dlouhodobě v hledáčku astronomů.

    V jednom smrku může zimovat až 75 tisíc lýkožroutů. Ponechání aktivních kůrovcových stromů do jarního rojení bez asanace povede k dalšímu zrychlování šíření kůrovců.

    Zařízení české firmy Dronetag umožňuje dronům komunikovat s piloty letadel. Dron obecně ve vzduchu představuje hrozbu pro ostatní účastníky leteckého provozu.

    Násilná smrt římských císařů se řídila vanovou křivkou. Historikové zkoumají tyto události jako jednotlivé, na sobě víceméně nezávislé, nicméně zajímavé je, že by zde mohla existovat nějaká „obecná pravidelnost“.

    Hejna kavek inspirují řízení dronů. Klíčovým parametrem má být hustota hejna, fázovému přechodu má docházet při překročení určité hodnoty.

    Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry. Poprvé v historii vědci použili rentgenovou observatoř XMM-Newton, aby pomocí pozorování rentgenových ozvěn zmapovali okolí černé díry v jádře aktivní galaxie.

    Dodány první dávky lutecia 177 pro léčbu nádorů. Lu-177 se používá k léčbě neuroendokrinních nádorů a ukazuje se jako slibné také pro léčbu metastatické rakoviny prostaty.

    Česká účast na misi Solar Orbiter má být událostí tuzemské kosmonautiky. Mise se zaměří na výzkum Slunce a zejména vnitřní heliosféry.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.