abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Gravitační vlny by dokázaly prozradit používání warpových pohonů

    16.8. | Redakce | Různé | 2459×

    Nový model umělé inteligence odhaluje skrytý jazyk DNA. Antropický princip a problém srovnávání nekonečen. Čeští vědci jako první viděli 3D strukturu organického materiálu staršího než Země.

    Gravitační vlny by dokázaly prozradit používání warpových pohonů

    Warp. Kosmická loď se teoreticky může pohybovat nejen pomocí motorů, ale i stlačováním prostoročasu před sebou. Je to sci-fi a funguje to tak zatím leda ve Star Treku, ale fyzikové seriózně zkoumají teoretickou možnost warpových pohonů už desítky let. Nová studie publikovaná v Open Journal of Astrophysics jde ještě o krok dál – simuluje gravitační vlny, které by takový pohon mohl vysílat, kdyby se porouchal.

    Nový model umělé inteligence odhaluje skrytý jazyk DNA

    Podobně jako se modely GPT učí lidské jazyky, GROVER se v podstatě naučil mluvit DNA. Ukazuje se, že funkce, včetně některých epigenetických informací, je také zakódována v /samotné/ sekvenci. Model zachází s lidskou DNA jako s textem, učí se jeho pravidla a kontext, aby z něj mohl vyvodit funkční informace o sekvencích DNA. Tento nový nástroj má mít potenciál změnit genomiku a urychlit vývoj personalizované medicíny.

    Antropický princip a problém srovnávání nekonečen

    Věčně inflatující vesmír je jako nekonečný vak, v němž nejsou kousky papíru s čísly, ale ostrovní vesmíry. Vlastně je to vak, ve kterém je každý typ vesmíru – každé údolí krajiny – reprezentován spočetně nekonečněkrát. Neexistuje žádný očividný způsob, jak matematicky srovnat jeden typ ostrovního vesmíru s jiným a tvrdit, že jeden je pravděpodobnější než druhý. To s sebou nese znepokojivé důsledky (úryvek z knihy Leonard Susskind: Kosmická krajina. Strunová teorie a iluze inteligentního plánu)

    Čeští vědci jako první viděli 3D strukturu organického materiálu staršího než Země

    Čeští vědci drží významné prvenství. Jako první pozorovali 3D strukturu zakonzervované organické hmoty z blízkozemní planetky Ryugu. Vzácné vzorky tam odebrala v roce 2019 japonská sonda Hajabusa 2. Česká republika je jednou z mála zemí, kam je japonská agentura JAXA v roce 2022 zaslala… Vzorky z asteroidu Ryugu jsou podobné typům meteoritů zvaným CI chondrity.

    Krátce

    Polární záře a úhel události mohou indikovat riziko poškození kritické infrastruktury. Stejné síly, jako způsobují polární záře, vyvolávají také proudy, které mohou poškodit elektrickou infrastrukturu. Vědci nyní prokázali, že klíčovým faktorem z hlediska nebezpečí je úhel dopadu meziplanetárních otřesů z vesmíru.

    Kameny Džoserovy pyramidy mohl zdvihat hydraulický píst. Nová studie naznačuje, že voda mohla proudit do dvou šachet umístěných uvnitř samotné pyramidy, kde mohla být využívána ke zvedání a spouštění dřevěného plováku používaného k manipulaci se stavebními kameny.

    Galaktické rodokmeny: Mnoho blízkých hvězdokup pochází pouze ze tří rodin. Tři rodiny původu hvězdokup byly nazvány Collinder 135 (Cr135), Messier 6 (M6) a Alpha Persei.

    Dávná virová DNA v lidském genomu asi souvisí s psychiatrickými poruchami. Přibližně 8 % našeho genomu tvoří lidské endogenní retroviry (HERV, Human Endogenous Retroviruses), tedy sekvence, které jsou produkty dávných virových infekcí.

    Vznik mozku obratlovců zřejmě podpořily retroviry. Za myelin – a tím i za náš velký a složitý mozek – mohou obratlovci podle nové studie poděkovat dávným virům.

    Množství klíšťat by mohly regulovat vosičky. Z tiskové zprávy Slovenské akademie věd: V blízkej budúcnosti plánujeme vypustenie sterilných kliešťov infestovaných osičkami na lokalitách s vysokým výskytom kliešťov a patogénov.

    Čeští vědci přispívají k vývoji vakcín proti leishmanióze. Leishmaniózy jsou po malárii druhou nejdůležitější parazitární chorobou na světě.

    Laser umožní vytvářet povrchy odolné proti mikroorganismům. Existují dvě hlavní strategie, jak se s biofilmy vypořádat. První je již vytvořené biofilmy zlikvidovat. A vůbec nejúčinnějším způsobem, jak se vyhnout problémům s biofilmy, je zabránit jejich vzniku.

    Optimalizace výpočtů metodou konečných prvků. Nový přístup používá techniky jako je vektorizace, meta-programování a dynamický polymorfismus.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.