FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
V jedné interpretaci kvantové mechaniky (hypotéza mnoha světů) se předpokládá, že při kolapsu vlnové funkce se realita rozdělí na dvě větve/světy, které se dále už vyvíjejí nezávisle na sobě. Dostaneme tedy jeden svět s mrtvou Schrödingerovou kočkou, jeden s kočkou živou. Pokud by tato verze platila, v jedné větvi stromečku by kočka přežívala vždy. Znamená to tedy, že i my bychom mohli vždy přežít? Jsme kvůli tomu (někde) nesmrtelní? Co z takové představy vyplývá dále? Neznamená to náhodou, že hypotéza mnoha světů není jen interpretací, ale dává i odlišné předpovědi? (A odpovídají tyto realitě?)
Olbersův paradox, neboli Proč celé nebe nezáří. Odpověď známe všichni, ale zajímavé je, že tyto odpovědi se různí a každý situaci vysvětluje trochu jinak (mimochodem je v této souvislosti zmiňován i Poe a jeho esej Eureka). Možná by bylo zajímavější situaci převrátit a naopak z toho, že nebe nezáří, odvozovat kosmologické koncepty?
Další možné využití uhlíkových nanotrubiček. Samy o sobě se přímo nabízejí jako „klece“ pro transport určitých látek. Nový výzkum se snaží vytvořit uhlíkové trubičky jako struktury z jedné strany hydrofobní, z druhé hydrofilní, tedy podobně jako mnohé součásti živých organismů. Jak se liší vlastnosti uhlíkových nanotrubiček od jiné uhlíkové klece, známé molekuly C60 (fulleren)?
Jak dlouho je bezpečné sedět u televize či počítače z hlediska rizik embolie? Jakési výsledky a návody (po hodině sledování si udělat přestávku s alespoň minimem fyzické aktivity), na druhé straně proč by se člověk měl nutně řídit tím, co je zdravé (respektive o čem se aktuálně tvrdí, že je zdravé).
Různé metody měření stále dávají různé hodnoty velikosti protonu. Experimenty zkoumají jádro lehkého vodíku nebo deuteria, kolem obíhá klasicky elektron nebo záporně nabitý mion, naměřené rozměry ale spolu nějak nesouhlasí. Což by se prý dít nemělo, velikost protonu by neměla v těchto případech záviset na okolí. Představuje to nějaký závažnější problém pro standardní model částicové fyziky?
Čína oznámila, že jako první na světě vypustila satelit, který pro zabezpečení komunikace využívá kvantovou kryptografii. Satelit tedy podporuje kvantově chráněnou distribuci šifrovacích klíčů, jako provázané částice (kdy změna jedné vyvolá i změnu druhé, což se používá k detekci odposlechu – klíč se pak generuje znovu) jsou použity obvyklé fotony. Novinkou je tedy přidání zařízení, které generuje propojené páry fotonů. V čem má být technologie unikátní – jde o bezdrátový přenos, ne optickou linku; za druhé pak dosah, tj. jak nejdále se od sebe mohou nacházet provázané částice.
Poznámka PH: Zajímavé by bylo zjistit, kde se kvantová kryptografie používá kolem nás v produkčním prostředí. Asi před 10 lety jsem četl, že kvantovou kryptografii nasazuje do provozu banka ve Vídni, co se změnilo od té doby?
Na konferenci Intel Developer Forum 2016 byly mj. představeny projekty spadající do oblasti virtuální reality (integrovaný headset), nový dron s technologií Intel RealSense, vývojová deska pro výzkumníky v oblasti robotiky i nová platforma pro internet věcí.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: