abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:22 | Nová verze

    Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:00 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:22 | Komunita

    Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    22.1. 19:44 | Komunita

    Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    22.1. 19:11 | IT novinky

    Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.1. 16:11 | Zajímavý software

    Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.1. 03:55 | Nová verze

    Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    21.1. 19:22 | Nová verze

    Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    21.1. 16:11 | Zajímavý software

    Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Mozek je jako fraktál a systém poblíž fázového přechodu

    6. 12. 2024 | Redakce | Různé | 2019×

    Vesmír v krabici: Slabiny simulační hypotézy. Lingvisté z Olomouce personalizují jazyk umělé inteligence. Jak se vyznat v algoritmech pro kvantové počítače? Sledovali tanec elektronů v záři explodujících neutronových hvězd.

    Vesmír v krabici: Slabiny simulační hypotézy

    Hypotéza it-from-qubit a simulační hypotéza jsou sice pří­buzné, ale přesto nápadně rozdílné. It-from-qubit je postřeh, že náš vesmír se zdá být analogický obřímu kvantovému počítači; můžeme si vybrat, že budeme o realitě uvažovat jako o simulaci, ale toto slovo je použito metaforicky, protože neexistuje žádný náznak hardwaru, na kterém by se tato simulace prováděla. Účelem vytvoření takové analogie je poskytnout nový způsob, jak přemýšlet o fyzice… (úryvek z Andrew Pontzen: Vesmír v krabici: Nové dějiny vesmíru)

    Mozek je jako fraktál a systém poblíž fázového přechodu

    Když se magnet zahřívá, dosáhne kritického teploty, kdy ztrácí magnetizaci. V tomto bodě dochází k fázovému přechodu. Nová studie došla k závěru, že strukturální prvky mozku se nacházejí v blízkosti podobného kritického bodu. Platí to pro mozky lidí, myší i ovocných mušek, tj. tato vlastnost by měla být univerzální. Vědci nevědí, mezi kterými fázemi struktura mozku vlastně přechází.

    Lingvisté z Olomouce personalizují jazyk umělé inteligence

    Vědci uvádějí: Prostřednictvím naší forenzní metody umíme z vašich příspěvků zveřejněných na internetu nasát vaši klíčovou slovní zásobu a z ní poté vytvořit profil. Ten nám ukáže, jak přemýšlíte, jak tvoříte věty, která slova a kde ve větě používáte, kde a co se například i nevědomky odráží ve vaší produkované části slovní zásoby. Stanovíme účel a míru personalizace a na základě toho pak připravíme komunikaci, která pro vás bude přitažlivá.

    Krátce

    RNA podle nového výzkumu nepreferuje levotočivé aminokyseliny. Záhada, proč život používá molekuly v podobě konkrétních optických izomerů, se prohloubila objevem, že RNA může spolupracovat i s pravotočivými proteiny.

    Možná objevili doklady o nejstarší abecedě. Při vykopávkách ve starověkém městě Umm el-Marra (dnešní Sýrie, nedaleko Aleppa) byly objeveny hliněné předměty velké zhruba jako prsty. Vyryté symboly mohou být součástí nejstarší známé abecedy.

    Faerské ostrovy a Island osídlili různí Vikingové. Genetici zkoumali rozložení haploskupin chromozomu Y na Faerských ostrovech, které kolem roku 900 n. l. osídlili Vikingové, a porovnali je s rozložením haploskupin v dnešní Skandinávii a na Islandu.

    Agresivitu rakoviny lze předpovědět z tvaru nádoru. Výzkumníci navrhli novou mikrofluidní platformu, která umožňuje podle tvaru nádorů předvídat chování a agresivitu nádorových buněk a zároveň nádory modelovat se zachováním jejich tvaru.

    Vědci sledovali tanec elektronů v záři explodujících neutronových hvězd. Po srážce dvou neutronových hvězd a zrodu černé díry vědci dokázali sledovat teplotu elementárních částic. To poprvé umožnilo změřit fyzikální podmínky při kosmické události tohoto typu.

    Nejtenčí nanošpagety – z mouky a kyseliny mravenčí. Dosavadní technologie výroby vyžadovaly extrakci škrobu z rostlinných buněk a jeho čištění, což je proces s velkou spotřebou energie a vody. Mohlo by proto být lepší vytvářet škrobová nanovlákna přímo z mouky.

    Teorie strun, 4-gravitonový rozptyl a matematická kouzla. Teorie strun nebyla experimentálně ověřena, nicméně podle jejích zastánců již samotné práce na ní vedly k významnému pokroku v matematice a teoretické fyzice.

    Dingové nepřišli z Indie. Dingové přišli do Austrálie v té či oné míře s lidmi. Podle jedné teorie byli jejich předky polodivocí indičtí psi, tzv. páriové, eventuálně psi podobného typu cca z dnešního Thajska. Nová studie to ale zpochybňuje.

    Unikátní Biobanka pomáhá pochopit podstatu rakoviny slinivky. V minulosti byly nádory pankreatu dlouho omezené na starší pacienty, ale čím dál častěji se objevují i u mladých lidí.

    Unikátní robot je poháněn buněčným automatem navrženým podle slizovek. Navigační systém robota nazvaného McIntosh I je poháněn zcela novým bioalgoritmem, který je postaven na principu komplexního buněčného automatu modelujícího Physarum polycephalum.

    Proba-3 – pravidelné zatmění Slunce díky přesnému letu ve formaci. Proba-3 je unikátní misí Evropské kosmické agentury (ESA), která využije přelomové technologie letu satelitů ve velmi přesné formaci. Tato technologie umožní vznik obřího vesmírného koronografu.

    Čeští výzkumníci navrhli, jak co nejlépe pěstovat perspektivní oves. V současné době, kdy v osevních sledech převažují ozimé obilniny a ozimá řepka, může zařazení ovsa významně přispět nejen k redukci plevelů, ale i houbových chorob…

    Brněnský tým staví štít, který ochrání satelit před nebezpečným prachem z komety. Jednotlivé vrstvy prachového štítu slouží k postupnému zpomalení a zachycení částic z komety, aby nepronikly k samotné družici.

    75. výročí první implantace nitrooční čočky – a co dokáže oční chirurgie dnes? Pokusy o operaci šedého zákalu sahají až do starověku. V průběhu staletí se zdokonalovaly operační techniky, jejichž společným principem bylo odstranění zakalené čočky bez náhrady – pacientovi se vrátil zrak, ale nikoli ostrost vidění.

    Jak se vyznat v algoritmech pro kvantové počítače? Právě na optimalizační algoritmy se zaměřuje nová studie. Mapuje různé přístupy k optimalizaci a nabízí jejich srovnání i predikce dalšího vývoje.

    Popsali mechanismus vzniku rezistence bakterií k nanočásticím stříbra. Bakterie vystavené nanočásticím stříbra nadměrně produkují látky, pomocí kterých přinutí nanočástice stříbra ke shlukování – ty poté ztratí svoji antibakteriální účinnost.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.