abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 783 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Nanotrubičky z nitridu boru překonávají ty uhlíkové

    18. 11. 2022 | Redakce | Různé | 2753×

    Umělá inteligence porazila lidské odborníky při předpovědi chování proteinů. Našli černou díru nejblíž Zemi. Dá se inflační kosmologie falzifikovat? Polarizované rentgenové paprsky odhalují tvar a orientaci hmoty kolem černé díry. Kafe a koronavirus.

    Našli černou díru nejblíž Zemi, spí

    Odhadujeme, že v Mléčné dráze by se mohlo nacházet asi 100 milionů černých děr hvězdné velikosti, tedy s hmotností do 100 Sluncí. Dosud jich však byla potvrzena pouze hrstka a téměř všechny jsou aktivní – to znamená, že jasně září v rentgenové oblasti spolu s tím, jak pohlcují materiál z blízkého hvězdného průvodce (druhé dvojhvězdy v příslušném páru). Opakem jsou černé díry, které označujeme jako spící.

    Umělá inteligence porazila lidské odborníky při předpovědi chování proteinů

    Ze samotného pořadí aminokyselin těžko poznat, zda výsledek bude fungovat jako hemoglobin nebo jako kolagen. Navíc některé proteiny se pak mohou sestavovat i spolu s dalšími látkami nebo navzájem do ještě složitějších komplexů…

    Dá se inflační kosmologie falzifikovat? Odpovědí může být kosmické gravitonové pozadí

    Jakmile se vesmír stal pro gravitony průhledným, mělo by vzniknout reliktní pozadí tepelného gravitačního záření s teplotou o něco nižší než 1 stupeň nad absolutní nulou: kosmické gravitační pozadí (CGB). Teorie velkého třesku ve své klasické podobě s inflací však existenci CGB nepřipouští, protože předpokládá, že exponenciální inflace nově vzniklého vesmíru rozředila relikty, jako je CGB, do té míry, že jsou dnes nedetekovatelné.

    Kolapsy a klesající produktivita složitosti

    Kolaps není ve své podstatě katastrofou. Je to racionální a úsporný proces. Společnosti kolabují, když působící tlak vyžaduje jisté organizační změny. … V situaci, kdy by mezní užitečnost ještě větší složitosti byla příliš nízká, představuje kolaps úspornou alternativu. (úryvek z knihy Joseph A. Tainter: Kolapsy složitých společností)

    Způsobil vyhynutí neandrtálců sex?

    Aneb proč v genomech neandrtálců nenacházíme geny Homo sapiens. Titulek samozřejmě neznamená, že by neandrtálci třeba pro samou erotománii zanedbávali obživu, ani že by se jim staly osudné sexuálně přenosné choroby. Jde o sex mezi neandrtálci a Homo sapiens.

    Krátce

    Nanotrubičky z nitridu boru překonávají ty uhlíkové. Vědci vytvořili struktury centimetrových velikostí, které které jsou naplněny stovkami miliard zarovnaných nanotrubiček z hexagonálního nitridu boru. Stěny nanotrubiček mají tloušťku 1 atomu.

    Rakovinu slinivky by mohlo jít zjistit o léta dříve. Ukázalo se, že dramatický úbytek hmotnosti u lidí s rakovinou slinivky břišní obvykle začal již dva roky před stanovením diagnózy.

    Obří planety dokážou zpomalit stárnutí svých hvězd. Na první pohled tvrzení v titulku moc smysl nedává. Hvězda si prostě spaluje svůj vodík (atd.), jak by jí do toho planety v systému mohly dokázat mluvit?

    Kafem proti koronaviru? Že by šálek kávy mohl chránit před infekcí COVID-19, to zní přímo jako ukázkové šarlatánství. Podle nového výzkumu je to nicméně celkem možné až pravděpodobné.

    Nanodiamanty dokážou pronikat kůží a lze je dále sledovat. Vědci vyvinuli nanodiamanty, které proniknou všemi vrstvami lidské kůže včetně podkožního tuku. Tímto způsobem by se mohly podávat léky nebo i kosmetické přípravky.

    Chemické reakce lze spouštět i chladem. Celé je to samozřejmě neintuitivní, protože chemické reakce mají svou aktivační energii – k jejich startu jsme tedy zvyklí teplo dodávat.

    Zpochybnili teorie o vzniku eukaryotické buňky, mohlo jít o postupný proces. Nová studie ukazuje se, že buňky mohou narůst do značného objemu a získat alespoň některé vlastnosti komplexních buněk, přičemž zůstávají primárně prokaryotického charakteru a bez přítomnosti mitochondrií.

    MarbleMat, spin-off na technologii olejových kuliček. Technologie enkapsulace tekutých olejových kuliček, využitelná ve farmaceutické a potravinářské produkci…

    Virtuální prohlídky největších observatoří světa. Mnoho astronomických nadšenců jen máloco vzbudí tolik vzrušení jako návštěva u jednoho z prvotřídních dalekohledů a výzkumných center, které jsou součástí NOIRLab NSF.

    Stres si rostliny pamatují více, než se předpokládalo. Různé stresové podmínky v rodičovské generaci rostlin mohou mít silně negativní, ale také velmi pozitivní vliv na růst a reprodukční úspěch potomků.

    Jak funguje Dicer: savčí nůžky na RNA. Proč má savčí Dicer tak zachovalou helikázu, když její aktivitu nepotřebuje, je hádanka stará dvacet let…

    Polarizované rentgenové paprsky odhalují tvar a orientaci hmoty kolem černé díry. Nová vědecká pozorování černé díry hvězdné hmotnosti v souhvězdí Labutě odhalují nové detaily o uspořádání extrémně horké hmoty v bezprostředním okolí této černé díry, zvané Cygnus X-1.

    Co drží na uzdě globální biodiverzitu? Vyšší diverzita vede k nižší rychlosti vznikání nových druhů a k rychlejšímu vymírání.

    Protein CMTM4 a autoimunitní nemoci. Vědcům se podařilo popsat další součástku v „přijímači“ zánětlivých signálů – protein CMTM4.

    Sinice mohou v oceánech požírat plast. Aktuálně se vědci soustřeďují na dva možné přístupy, jak plasty z vody odstranit. První z nich je založený na použití geneticky modifikovaných organismů.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.