abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Největší simulovaný vesmír – v čínském superpočítači

    5. 8. 2017 | Redakce | Různé | 2620×

    Jak v mozku přečíst komplexní myšlenky. Vznikl by život na Zemi znovu, pokud bychom zde ponechali současné organické látky? 3D tisk ze skla. Budoucnost technologií bezdrátového dobíjení. Ocelové termitiště. Po exoplanetách hledáme i exoměsíce.

    Vznikl by život na Zemi znovu?

    Myšlenkový experiment: předpokládejme, že v jedné chvíli celá biosféra zahyne, nezůstane jediná živá buňka. Země bude plná organických látek, zbude jich jistě mnohem víc (a lépe „tříděných“), než lze předpokládat v prvotní polévce. Odváží se někdo soudit, že samotná jejich přítomnost znamená slušnou šanci k tomu, aby život vznikl znovu? (Mj. jde i o polemiku s názorem, že samotná přítomnost třeba i složitých organických látek někde jinde ve vesmíru znamená nějakou pravděpodobnost života.)

    Budoucnost bezdrátového dobíjení

    Technologie bezdrátového dobíjení se dnes vyvíjí především dvěma směry. Tím prvním je využití elektromagnetické indukce k dobíjení elektromobilů a hybridních vozů – buďto při stání na parkovacím místě, nebo i během jízdy po silnici. Dalším směrem vývoje je možnost bezdrátového přenosu elektrické energie na vzdálenost delší než několik centimetrů.

    Komplexní myšlenky v lidském mozku

    Dosavadní metody mapování lidského mozku dokázaly rozpoznat, jaká aktivace odpovídá jednoduchým objektům nebo emocím („slovům“). Lidé ovšem v řeči i při přemýšlení v duchu skládají samostatná slova do komplexních sdělení („na stole leží banán, mám chuť na banán, ale než ho sním, nejdřív umyju nádobí, i když se mi nádobí mýt nechce“). Lze podobnou větu (proces) poznat čtením mozkové aktivity? Podle všeho ano. Je to samozřejmě otázka dost komplikovaná, budou třeba vzory mozkové aktivity odpovídající těmto myšlenkám nějak záviset na (mateřském) jazyce člověka?

    Největší simulovaný vesmír

    „Simulací vesmíru“ se zde míní studium systému o počtu N modelovaných částic a vývoj tohoto systému v čase. Poslední simulace měla zahrnout expanzi vesmíru krátce po velkém třesku až zhruba do stáří 10 milionů let. Rekord — pro 10 bilionů částic — v tuto chvíli drží Čína.

    3D tisk ze skla i za běžné teploty

    Nově navržená varianta počítá s „kapalným sklem“. Není ale zapotřebí tavení na vysokou teplotu, namísto toho se skleněné (nano)částice rozptýlí jako suspenze ve speciálním polymeru. Po vytištění na běžné 3D tiskárně pro tisk z plastu se vytištěný předmět zahřeje v peci…

    Vesmírná radiace na Zemi

    Vědcům se s pomocí laser-plazmového urychlovače podařilo vytvořit radioaktivní záření, které je srovnatelné s tím, jež obklopuje naši planetu. Kosmické záření a jeho vliv na vesmírné přístroje i lidský organismus tak bude možné zkoumat přímo na Zemi.

    Krátce

    Téměř rekord: Exoplanety s nejkratší dobou oběhu. Na nově objevené planetě EPIC 228813918 b trvá rok jen 4 hodiny a 19 minut.

    Jak lidské buňky reagují na poškození DNA. Problém nastává, pokud buňka z nějakého důvodu přijde o protein p53.

    Stěhování nádorů – česko-americký spor o patent. Mj. i o tom, zda mají české vědecko-výzkumné instituce žádat spíše o české, nebo mezinárodní patenty.

    V pondělí 7. srpna večer vyjde nad český obzor částečně zatmělý úplněk. Stane se tak při východu Měsíce kolem 20:10 SELČ.

    Termiti staví i ze skla, oceli či vosku. Kromě materiálů, s nimiž se tento hmyz setkává v přírodě, dokáží do stavby zahrnout i cokoliv umělého – kousky skla, vosku nebo nerez oceli.

    Objev měsíce u exoplanety: Může mít ale měsíc velikost Neptunu? Před pár dny byla zveřejněná studie, podle které byl možná objeven první exoměsíc.

    Jak se sítnice lidského oka adaptuje na změnu osvětlení? Na schopnosti sítnice adaptovat se na změnu osvětlení se podílí bílkovina rekoverin.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.