abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
     (0%)
     (47%)
    Celkem 17 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Průmyslová příprava 2D materiálů

    18. 5. 2018 | Redakce | Různé | 961×

    Může sůl v atmosféře ochladit Zemi? Sledujeme sodíkové ionty. Údržba dronů. Utajení kosmonauti. Kouzla se sulfidem molybdeničitým. Kmenové buňky. Mezinárodní hackathon ActInSpace poprvé v ČR.

    Geoinženýrský nápad: Posolíme, ochladíme

    Vědci nezamýšlejí solit zemský povrch – rozptýlení slaného prachu v atmosféře prý ale může zvýšit odrážení slunečního záření. Vhánět od atmosféry popílek nebo oxid siřičitý sice již navrhuje řada studií, nicméně v praxi to nikdo nezkusil. Sůl by měla mít méně potenciálních vedlejších účinků.

    Jak se starat o dron

    Jakmile se dron ve vzduchu začne chovat nestandardně nebo hází chybovou hlášku, pomůžou v 90 % případů aktualizace v kombinaci s kalibrací všech jednotek (IMU, kompas, gimbal, ale i RC). (pokračování seriálu pro začínající uživatele dronů)

    Iont sodíku ve vodě

    Vědci učinili průlom v poznání pohybu a struktury iontových hydrátů. Nejrychleji se pohybuje iont sodíku hydratovaný třemi molekulami vody. Hydratace iontů na površích má velký význam například při korozi, v elektrochemii či při transportu iontů v živých organismech.

    Jemnější ladění 2D materiálů

    Na Pennsylvania State University se soustředili na problém, že připravené 2D materiály často nemají očekávané vlastnosti. Týká se to nejčastější průmyslově používané metody, tedy desublimace z plynu na podkladový substrát (chemical vapor deposition, CVD). Nový postup byl demonstrován pro sulfid molybdeničitý vytvářený ukládáním na safírový substrát.

    Kosmonauti nula – ti, co nedoletěli

    Postupně bylo uváděno více než deset jmen mužů, kteří měli být první, ještě před Gagarinem, ale jejich kosmický let údajně skončil buď tragédií a kosmonaut zahynul, nebo se vrátil na Zemi ve stavu, ve kterém nemohl být sovětskou propagandou představen světu. (Úryvky z knihy: Stanislav Kužel: Kosmonauti nula aneb Ti co nedoletěli. Kniha pojednává o hrdinech, o nichž nepsaly noviny, nebyli v televizních reportážích a světu zůstala jejich jména – často záměrně – utajena.)

    Krátce

    Tři galaxie a miliony světelných let. Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp 214, NGC 3729, Hickson 56“.

    Scipio a Caesar: Meze římské republiky. Určující posedlostí Římanů byla hierarchie. (úryvek z knihy Tom Holland: Dynastie – vzestup a pád Caesarova rodu)

    WASP-104b: exoplaneta tmavší než dřevěné uhlí. Astronomové objevili další temný svět, který odráží jen naprostý zlomek záření své hvězdy.

    Na Hedvábné stezce se moc dobře nejedlo. Lidé pohřbení ve městech se kupodivu živili celkem stereotypně a základem jejich obživy byly místní obilniny; naopak strava nomádů byla pestřejší.

    Proč jsou vodní savci velcí, ale ne zase tolik? Lze velikost živých organismů odvozovat čistě ze zákonů fyziky a chemie?

    Jak pravěcí lidé vypalovali České Švýcarsko. Pyl, spory hub a uhlíky dokládají, že lidé v době bronzové záměrně vypalovali les a změnili tím krajinu severních Čech.

    Prekurzory nervových buněk a poranění míchy Jednou z překážek pro použití buněčné terapie u míšního poškození je fakt, že použití nervových kmenových buněk odvozených z buněk jiného dárce vyžaduje zablokování imunitní odpovědi příjemce.

    Budou pražské přívozy jezdit na vodík? Do dvou let má vzniknout v Česku první vodíková plnička pro malá vozidla.

    Nemoc motýlích křídel vede k poruchám jater. Nemoc motýlích křídel (bulózní epidermolýza) je dědičné onemocnění, které postihuje přibližně 1 z 50 000 narozených dětí.

    Mezinárodní hackathon ActInSpace poprvé v ČR. Hlavním organizátorem národního ActInSpace je CzechInvest (ESA BIC Prague).

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.