abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:22 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:33 | Zajímavý software

    plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 00:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.5. 23:00 | Zajímavý článek

    Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.5. 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.5. 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    23.5. 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 4
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (56%)
     (29%)
     (7%)
     (4%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 107 hlasů
     Komentářů: 8, poslední včera 15:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: S jakou pravděpodobností zemřeme násilnou smrtí?

    7. 10. 2016 | Redakce | Různé | 2060×

    Materiály, které jsou současně vodivé, průhledné i ohebné. Metody odhalování padělků obrazů. Atomy se umí podělit o jediný foton, lze toho využít v kvantových počítačích? Bezpečnostní zranitelnosti chytrých měst. Musk chce na Mars. Evoluční kořeny násilí Homo sapiens. Hieroglyfy a účetnictví.

    Jak často lidé zabíjejí jiné lidi

    Míru vnitrodruhového násilí u člověka prý můžeme odhadnout na základě toho, jak se v tomto ohledu chovají naši nejbližší příbuzní. Studie zahrnující více než tisíc druhů savců vede k závěru, že nás jiní lidé usmrtí s pravděpodobností – kolik hádáte? Nakolik to pak souhlasí s daty z archeologie, historie, se současným stavem? S jakou pravděpodobností je zavražděn šimpanz? A jak je to mimochodem s tou mírumilovností bonobů?

    Počátky hieroglyfů

    Jaké byly počátky egyptských hieroglyfů? Zajímavé je, že úplně první nápisy představují podle všeho zápisy jmen měst a lidí, vyjadřují prestiž panovníků. Přitom v Mezopotámii jde o číslovky a komodity, tedy písmo vznikalo v souvislosti s účetní evidencí. A jak je to dnes s teorií o ideovém odvození egyptského písma od Sumerů? (Mimochodem, nejstarší objevené svitky papyru jsou kupodivu nepopsané.)

    Nanotechnologie a ohebné displeje

    Nový nanofilm by měl umožnit snadnější výrobu ohebných displejů. Jak souvisí smartphony IBM a zařízení Nanospider z Liberce? Výzkumníci dokázali vytvořit polymerní pavučinu, která se pak pokryje kovem, čímž se materiálu dodá vodivost, přitom se však zachová průhlednost (stále převládá „prázdný prostor“ mezi vlákny).

    Štěrbiny a zrcadla

    Jediný foton může excitovat dva atomy (respektive elektrony v nich, které se přesunou na vyšší energetickou vrstvu), které se podělí o jeho energii, totéž pak platí pro opačný proces. Jev ovšem nastane až při celkem sofistikovaném uspořádání experimentu. Uvažuje se, že proces by šel využít při konstrukci kvantových počítačů.

    Tajemství barev

    Jak se padělají obrazy z doby kolem roku 1900 a jak se tyto padělky dají odhalit? Nová metoda využívá Ramanovy spektroskopie doplněné dalšími metodami. Nejprve je třeba zjistit, jaké barvy (pigmenty) dotyčný umělec používal ve svém dalším díle. Nicméně jednotlivé analytické metody mají různá úskalí a je třeba je kombinovat. („Díky Ramanově spektroskopii se v zelené vrstvě Munchovy Melancholie podařilo objevit kromě pruské modři a ultramarínu také zinkovou žluť, která dává vrstvě její zelený odstín. Díky přítomnosti draslíku rozpoznaného SEM-EDS analýzou by se navíc mohlo jednat o starší formu zinkové žluti, tvořené chromanem zinečnato-draselným.“)

    Krátce

    SpaceX vyvíjí raketu pro kolonizaci Marsu. Musk hovoří o letu člověka k Marsu v roce 2024, to nepůsobí zrovna reálně.

    Pracovat před desátou vyvolává stres. Měla by se změnit běžná pracovní doba nebo školní docházka? Závisí to, nakolik jsou lidé skřivani a sovy, především na věku?

    Skončila mise sondy Rosetta. Průzkum komet měl umožnit lepší chápání počátků sluneční soustavy.

    Umělé hlasivky mají vrátit původní hlas. Oceněný projekt z ČVUT zahrnuje analýzu hlasu před operací hlasivek a posléze vytvoření náhražky na míru.

    Nobelova cena za fyziku: exotické fáze hmoty. Topologie by mohla přispět k vývoji nových supravodičů.

    Terminály či kamery chytrých měst jsou zranitelné. U kamer lze zjistit IP adresu a volně sledovat jejich záznam. V případě terminálů se uživatel může dostat k plné verzi operačního systému.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.