abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (0%)
     (25%)
     (25%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (0%)
     (50%)
    Celkem 4 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: S jakou pravděpodobností zemřeme násilnou smrtí?

    7. 10. 2016 | Redakce | Různé | 2064×

    Materiály, které jsou současně vodivé, průhledné i ohebné. Metody odhalování padělků obrazů. Atomy se umí podělit o jediný foton, lze toho využít v kvantových počítačích? Bezpečnostní zranitelnosti chytrých měst. Musk chce na Mars. Evoluční kořeny násilí Homo sapiens. Hieroglyfy a účetnictví.

    Jak často lidé zabíjejí jiné lidi

    Míru vnitrodruhového násilí u člověka prý můžeme odhadnout na základě toho, jak se v tomto ohledu chovají naši nejbližší příbuzní. Studie zahrnující více než tisíc druhů savců vede k závěru, že nás jiní lidé usmrtí s pravděpodobností – kolik hádáte? Nakolik to pak souhlasí s daty z archeologie, historie, se současným stavem? S jakou pravděpodobností je zavražděn šimpanz? A jak je to mimochodem s tou mírumilovností bonobů?

    Počátky hieroglyfů

    Jaké byly počátky egyptských hieroglyfů? Zajímavé je, že úplně první nápisy představují podle všeho zápisy jmen měst a lidí, vyjadřují prestiž panovníků. Přitom v Mezopotámii jde o číslovky a komodity, tedy písmo vznikalo v souvislosti s účetní evidencí. A jak je to dnes s teorií o ideovém odvození egyptského písma od Sumerů? (Mimochodem, nejstarší objevené svitky papyru jsou kupodivu nepopsané.)

    Nanotechnologie a ohebné displeje

    Nový nanofilm by měl umožnit snadnější výrobu ohebných displejů. Jak souvisí smartphony IBM a zařízení Nanospider z Liberce? Výzkumníci dokázali vytvořit polymerní pavučinu, která se pak pokryje kovem, čímž se materiálu dodá vodivost, přitom se však zachová průhlednost (stále převládá „prázdný prostor“ mezi vlákny).

    Štěrbiny a zrcadla

    Jediný foton může excitovat dva atomy (respektive elektrony v nich, které se přesunou na vyšší energetickou vrstvu), které se podělí o jeho energii, totéž pak platí pro opačný proces. Jev ovšem nastane až při celkem sofistikovaném uspořádání experimentu. Uvažuje se, že proces by šel využít při konstrukci kvantových počítačů.

    Tajemství barev

    Jak se padělají obrazy z doby kolem roku 1900 a jak se tyto padělky dají odhalit? Nová metoda využívá Ramanovy spektroskopie doplněné dalšími metodami. Nejprve je třeba zjistit, jaké barvy (pigmenty) dotyčný umělec používal ve svém dalším díle. Nicméně jednotlivé analytické metody mají různá úskalí a je třeba je kombinovat. („Díky Ramanově spektroskopii se v zelené vrstvě Munchovy Melancholie podařilo objevit kromě pruské modři a ultramarínu také zinkovou žluť, která dává vrstvě její zelený odstín. Díky přítomnosti draslíku rozpoznaného SEM-EDS analýzou by se navíc mohlo jednat o starší formu zinkové žluti, tvořené chromanem zinečnato-draselným.“)

    Krátce

    SpaceX vyvíjí raketu pro kolonizaci Marsu. Musk hovoří o letu člověka k Marsu v roce 2024, to nepůsobí zrovna reálně.

    Pracovat před desátou vyvolává stres. Měla by se změnit běžná pracovní doba nebo školní docházka? Závisí to, nakolik jsou lidé skřivani a sovy, především na věku?

    Skončila mise sondy Rosetta. Průzkum komet měl umožnit lepší chápání počátků sluneční soustavy.

    Umělé hlasivky mají vrátit původní hlas. Oceněný projekt z ČVUT zahrnuje analýzu hlasu před operací hlasivek a posléze vytvoření náhražky na míru.

    Nobelova cena za fyziku: exotické fáze hmoty. Topologie by mohla přispět k vývoji nových supravodičů.

    Terminály či kamery chytrých měst jsou zranitelné. U kamer lze zjistit IP adresu a volně sledovat jejich záznam. V případě terminálů se uživatel může dostat k plné verzi operačního systému.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.