abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 592 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost grafenu lze zapínat elektrickým pulzem

    10. 2. 2023 | Redakce | Různé | 2947×

    Připravili elektricky vodivou modelínu. Nejvýkonnější evropský superpočítač. Amorfní ledy. Konverze fotonů. Jak v mozku funguje lithium. Gravitační čočka pro určování hmotnosti hvězdy. Více planet u dvojhvězdy…

    Zdokonalili konverzi fotonů na vyšší energii

    Využívá se mj. tzv. triplet-tripletová anihilace (anihilace tripletů). Nemá to nic společného s anihilací hmoty a antihmoty. Jde o systém více molekul, kdy jeden typ přijme nízkoenergetický foton, přenese ho na druhou molekulu, pak se dvě tyto molekuly spojí a vyzáří foton jediný, ovšem o vyšší energii – součtu energií fotonů předchozích (a podobné scénáře).

    Supravodivost grafenu lze zapínat elektrickým pulzem

    Fyzikové z MITu zkoumali grafen v podobě oblíbené dvojvrstvy s pootočením o magický úhel 1,1°. Když si s uspořádáním ještě trochu pohráli, ukázalo se, že struktura může být nejen supravodivá, ale tuto supravodivost lze také nečekaným způsobem zapínat a vypínat. Již dříve se zjistilo, že v závislosti na intenzitě vnějšího elektrického pole se příslušná dvojvrstva může chovat buď jako izolant, nebo jako supravodič (tedy za příslušné teploty). Přepínání ale vyžadovalo odpovídající vnější pole dále udržovat.

    Hmotnost hvězdy poprvé změřili pomocí gravitační čočky

    Astronomové použili data ze dvou dalekohledů ke změření toho, jak sledovaná hvězda (zdánlivě) změnila svou polohu, když před ní procházel bílý trpaslík. Ze změřeného efektu gravitační čočky pak šlo vypočítat i hmotnost trpaslíka LAWD 37 odpovídající tomu, nakolik jeho hmotnost ovlivnila dráhu světla. Podobné stanovení hmotnosti jediné hvězdy se podařilo vůbec poprvé.

    Připravili elektricky vodivou modelínu

    V zásadě mají organické i tradiční kovové vodiče jednu společnou vlastnost. Jsou tvořeny rovnými, těsně uspořádanými řadami atomů nebo molekul. To znamená, že elektrony mohou materiálem snadno proudit v přímých liniích, podobně jako auta na dálnici. Vědci se ve skutečnosti domnívali, že materiál musí obsahovat tyto rovné, uspořádané řady, bez toho není elektrická vodivost vůbec možná.

    Nejvýkonnější evropský superpočítač je plně k dispozici

    Pre-exascalový superpočítač LUMI vznikl díky spolupráci deseti evropských zemí, včetně České republiky, a pořízen byl pořízen v rámci společného celoevropského podniku EuroHPC stejně jako český nejvýkonnější český superpočítač Karolina. Instalován je ve finském Kajaani a dodala jej společnost Hewlett Packard Enterprise. Již v květnu 2022 se superpočítač LUMI umístil na 3. místech v žebříčcích nejvýkonnějších výpočetních systémů TOP500…

    Krátce

    Na červech se podařilo studovat tisíce mutací současně. Vědci navrhli způsob, jak stovky nebo dokonce tisíce možných mutací vložit do jediné „knihovny“. Celá knihovna se pak vpraví do červa. Při jeho rozmnožování se pak v každém jedinci vybere náhodně jedna z mutací a upraví cílový gen

    Psi z magdalénienu. Stáří 17 tisíc let není podle dnešních pohledů na domestikaci psa žádný rekord, přesto jde ale o jeden z nejstarších nálezů z Evropy. Zajímavé je to také kvůli datování do madalénienu.

    Našli systém s více exoplanetami u dvojhvězdy, teprve podruhé. Dvojhvězdy jsou ve vesmíru běžné, astronomové ale jen výjimečně nacházejí dvojhvězdy, kolem kterých obíhají planety. Může to být proto, že jsou vzácné, nebo proto, že je obtížné je najít.

    Zobrazování pomocí neutronů. Zobrazování objektů pomocí neutronů, tzv. neutronová radiografie, v současné době zažívá prudký rozvoj, který též souvisí s budováním tzv. tříštivých neutronových zdrojů. (úryvek z knihy: Scintilační materiály)

    Nové strategie proti HIV/AIDS: LASER ART a otázka transplantace kmenových buněk. Asi 1 % světové populace je nositelem genetické mutace ?32 genu, kódujícího CCR5 protein. Homozygoti jsou přirozeně rezistentní vůči HIV.

    Hmyz: živočichové s rostlinnou telomerázou. Místo toho, aby se telomerázy hmyzu z řádů blanokřídlých a motýlů podobaly TR nalezeným u jiných živočichů, podobaly se překvapivě TR nalezeným u rostlin a jednobuněčných organizmů.

    Málo frekventovaná slova umožní určit autora textu. Olomoučtí lingvisté analyzovali texty spisovatelů, politiků i vrahů a patentovali novou technologii, která pomůže určit autora.

    Patent k řešení neplodnosti míří do praxe. Technologie je součástí diagnostického testu, který předpoví aktuální připravenost žen na proceduru umělého oplodnění a společně s unikátním způsobem výběru vhodného embrya tím zvýší úspěšnost procesu.

    Dát si prášek ráno nebo večer? Lithium ovlivňuje mozek v závislosti na denní době. Lithium je účinný stabilizátor nálady, ale mechanismus jeho terapeutického účinku není dobře znám.

    Singularity: Práce české firmy vyhlášena nejlepším hologramem světa. Vítězný hologram s názvem Singularity připomíná událost z loňského května, kdy mezinárodní tým vědců publikoval první snímek supermasivní černé díry Sagittarius A*.

    Sonda Lucy letos navštíví svůj první objekt. Už když v říjnu roku 2021 americká sonda Lucy vyrážela na svou cestou dlouhou téměř šest a půl miliardy kilometrů, bylo jasné, že půjde o misi, která navštíví rekordní počet objektů.

    Nový amorfní led dál rozšiřuje naše chápání vody. Na rozdíl od všech ostatních dosud známých ledů má nová modifikace stejnou hustotu jako kapalná voda; vlastně má jít o „kapalnou vodu v pevném skupenství“ (sklovitý stav kapané vody).

    Astrofoto: souboj draků v souhvězdí Oltář. Dnes zahájíme svou pouť vesmírnými dálkami v souhvězdí Oltáře. Pokud máte pocit, že jste toto souhvězdí na naší obloze nikdy neviděli, je to správně.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Diskuse k tomuto článku

    Vložit první komentář
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.