Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Kvark gluonové plazma může existovat i v podobě malých kapek. Vrstvy grafenu by se mohly spojovat pomocí rotaxanů. Saturnin-1: největší fungující česká družice ve vesmíru.
Unikátní vlastnosti grafenových nanovrstev se často ztrácejí, když se vrstvy skládají na sebe, protože je drží pohromadě jen relativně slabé interakce – především vodíkové vazby. Přístupy, které se snaží zlepšit mechanické vlastnosti grafenových fólií zavedením silnějších interakcí, byly dosud úspěšné jen částečně, což ponechává prostor zejména pro zlepšení pružnosti a pevnosti materiálů.
Nová analýza dat z experimentu PHENIX na urychlovači RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) v Brookhaven National Laboratory odhaluje nové důkazy, že srážky i velmi malých jader s velkými mohou vytvářet malé kapky (skvrny) kvark-gluonového plazmatu (QGP). Vědci se domnívají, že taková látka volných kvarků a gluonů prostupovala vesmírem zlomek sekundy po velkém třesku. Dnes jsou tyto částice vázány především v protonech a neutronech. Vědci vytvořili kvark-gluonové plazma reakcí jádra zlata s deuteronem.
SATurnin-1 je největší českou družicí ve vesmíru. Rozpětí po roztažení solárních panelů je 87 cm, tělo družice má rozměry 32cmx22,5cmx22,5 cm. Hmotnost je přibližně 14 kilogramů. Jedná se o vědecko-výzkumnou misi se zaměřením na moderní technologie dálkového průzkumu Země. Klíčové komponenty družice jsou vyvinuty v České republice,…
Analýza odhalila, že koncentrace dusíkatých heterocyklů je přibližně 5 nmol/g, což je 5-10krát více, než bylo zjištěno u vzorků z asteroidu Ryugu. Kromě pěti dusíkatých bází – adeninu, guaninu, cytosinu, tyminu a uracilu – používaných v DNA a RNA vědci nalezli také xantin, hypoxantin a kyselinu nikotinovou (vitamin B3). A co z toho vyplývá pro astrobiologii?
Octopolis, město chobotnic – a možnosti jejich další evoluce. Octopolis vypadá jako ostrov bezpečí v nebezpečné oblasti, a to pravděpodobně vysvětluje i soustavnou přítomnost chobotnic. Ale rovněž to přináší novou otázku: Jak to, že se ty chobotnice nesežerou navzájem? (úryvek z knihy Godfery-Smith Peter: Jiné mysli. Chobotnice, moře a hluboké kořeny vědomí)
Nejlepší knihy roku 2024: Etologie. S mírným zpožděním přehled populárně-naučných knih, které nejvíc zaujaly v roce 2024.
V junk DNA objevili novou třídu mutací podporujících rakovinu. Pokud se kotvy stanou vadnými, může to narušit normální 3D uspořádání genomu.
Analýzy DNA ukazují, že mor mohl decimovat už první zemědělce – nebo ne? Na rozdíl od dřívějších názorů mohl mor snížit počet obyvatel Evropy dávno před vypuknutím velkých morových epidemií ve středověku.
Kde se ve vesmíru berou fullereny? Jelikož jsou tyto molekuly vysoce stabilní a těžko zničitelné, předpokládá se, že by mohly fungovat jako klece pro jiné molekuly a atomy, takže tímto způsobem se třeba na Zem dostaly i složité molekuly; fullereny tak mohou mít vztah i ke vzniku pozemského života.
Analýza DNA odhalila dosud neznámou migraci v raném středověku. Aneb – cesta vedla také na sever, do Skandinávie.
Hvězda zničila svůj planetární systém. Prachové mraky sú dôsledkom rozpadu alebo zrážok väčších tam prítomných telies, ako sú planéty alebo asteroidy.
Jak na léčbu nemocí způsobených nesmyslnými kodony. Přestože přenos genetické výbavy mezi buňkami je přísně regulovaný, i „buněčný tesař se někdy utne“ a udělá fatální chybu, která vede ke vzniku genetických onemocnění.
Pražský Břevnov odkrývá svá tajemství. Odborníci zkoumají kosterní pozůstatky z válečného hrobu z roku 1757. V českém, ale i v evropském měřítku ojedinělá příležitost prozkoumat a zhodnotit kosterní pozůstatky mimořádně velkého počtu lidí, kteří zemřeli v přímém důsledku válečné události.
Genetické inženýrství zvýší odolnost vojtěšky. Vojtěška je jednou z nejvýznamnějších luštěnin na světě, zemědělci ji pěstují na více než 34 milionech hektarů.
Láskavec – plodina budúcnosti. Láskavec (Amaranthus sp.) je tzv. pseudoobilnina. Semená pseudoobilnín majú podobné zloženie a spracovanie ako semená obilnín, no neobsahujú lepok.
Na stopě neurodegenerativním onemocněním. Změny v řeči, čichu a spánku patří mezi velice citlivé ukazatele patologických procesů v mozku.
Extrémní nadzvukové větry naměřené na planetě mimo Sluneční soustavu. Astronomové objevili extrémně silné větry, které zmítají rovníkem obří exoplanety WASP-127b. Vítr dosahuje rychlosti až 33 000 km/h a představuje nejrychlejší proudění svého druhu, jaké kdy bylo na planetě naměřeno.
V Motole provedli první segmentální náhradu kyčelní hlavice v ČR. Vlastní implantát a nástroje potřebné pro jeho implantaci byly tuzemským výrobcem vyhotoveny z titanové slitiny.
Chytré boty a rukavice snímají polohu záchranných složek. Nová ochranná obuv a rukavice s lokalizačním a navigačním systémem umí posílat informace o pozici zasahujícího hasiče během zásahu uvnitř i venku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: