abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 551 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Vodíková bomba a jaderná fúze

    24. 3. 2017 | Redakce | Různé | 2593×

    Vodíková bomba a jaderná fúze. Z dějin kryptografie: Šifrování po rozbití monoalfabetické substituce. Bylo v raném vesmíru méně temné hmoty než dnes? Analýza DNA a její vztah k řešení matematického problému P vs. NP. Kvantové šachy a umělá inteligence. Drony, superpočítače i pro malé firmy, vesmírný program šéfa Amazonu.

    Deuterid lithia, vodíková bomba a fúze

    Kdo byl první? Oleg Alexandrovič Lavrentěv, geniální mladík, iniciátor projektu Magnetického termojaderného reaktoru v SSSR? „Pokud by se takový člověk, podobný Lavrentěvovi objevil v Americe, tak by dnes Hollywood zaplavil svět filmy o svém geniálním občanu,“ napsal o něm Alexandr Kuzněcov v roce 2010.

    Vývoj šifer: Když substituce nestačí

    Kapitoly z dějin kryptografie: Jednoduchá monoalfabetická substituce byla dostatečně bezpečná po celá staletí. To se však změnilo v důsledku rozvoje frekvenční analýzy – nejprve v arabském světě, později v Evropě. Tragická poprava Marie Stuartovny je dramatickou ilustrací slabin monoalfabetické substituce. Bylo zřejmé, že v bitvě mezi kryptografy a kryptoanalytiky mají navrch ti druzí. Před kryptografy tedy stála úloha vymyslet novou, silnější šifru…

    Vliv temné hmoty na vývoj galaxií v raném vesmíru

    Nová pozorování naznačují, že v nejvýznamnějším období vzniku galaxií – před deseti miliardami let – byly hmotné galaxie s aktivními procesy formování hvězd dominantně tvořeny běžnou (baryonovou) hmotou. To je však v příkrém kontrastu se současnými galaxiemi, u kterých pozorujeme mnohem významnější vliv záhadné temné hmoty. Detailní modelování ukazuje, že zatímco běžná hmota tvoří v průměru asi polovinu hmotnosti galaxií, v případě galaxií s vysokým rudým posuvem naprosto dominantně určuje jejich dynamiku.

    Algoritmy pro práci s DNA a problém P vs. NP

    Wagner-Fischerův algoritmus používaný pro porovnání dvou sekvencí DNA by mohl mít vztah k problému P vs NP – jedné z největších matematických úloh dneška, za jejichž řešení Clayův ústav vypsal odměnu 1 milion dolarů. Výzkumníci z MIT nyní tvrdí, že problém porovnávání řetězců DNA souvisí s problémem splnitelnosti, tedy známou NP úplnou úlohou. Tudíž de facto nemá smysl se tento algoritmus pokoušet zrychlovat, je to tlučení hlavou do zdi – když téměř nikdo nevěří, že by třídy NP a P byly nakonec totožné.

    Kvantové šachy – kuriozita, nebo něco víc?

    Modifikovaná pravidla šachů prý mohou sloužit jako výzva pro šachové programy i pro výuku kvantové fyziky. Cílem této úpravy je způsobit, aby se příslušný strom možností hry větvil přímo ďábelským způsobem. Pokud by zde počítače měly triumfovat nad lidmi, nepostačí jim k tomu proto hrubá síla, ale bude třeba uplatnit jiné přístupy.

    Grafit a diamant – jenže který z nich?

    Grafit se pod tlakem mění na diamant, za středně vysokých tlaků ale vytváří šesterečný londsdaleit, nikoliv běžný diamant s krychlovou krystalickou strukturou. Z teoretických modelů přitom vyplýval opak. A co je ten londsdaleit vůbec zač?

    Krátce

    Amazonský prales byl zahradou. Předkolumbovská Amazonie nebyla žádným panenským pralesem, obývaly ji početné skupiny zemědělců.

    Šéf Amazonu staví superraketu, má prvního zákazníka a chce dobýt Měsíc. Jeff Bezos a jeho firma Blue Origin na to jdou úplně jinak než SpaceX.

    Astrofoto: Vírová galaxie. Na obloze ji nalezneme v souhvězdí Honicích psů.

    SESAME Net – příležitost dosáhnout na superpočítačové technologie. Firma si může v několika krocích zdarma ověřit, zda by pro ni bylo využití superpočítačových (HPC) technologií přínosné.

    Drony soutěžily ve sběru předmětů a přistávání na autě. Drony z elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze si na mezinárodní soutěži v Abu Dhabi doletěly pro kompletní medailovou kolekci.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.