abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Vodíková bomba a jaderná fúze

    24. 3. 2017 | Redakce | Různé | 2601×

    Vodíková bomba a jaderná fúze. Z dějin kryptografie: Šifrování po rozbití monoalfabetické substituce. Bylo v raném vesmíru méně temné hmoty než dnes? Analýza DNA a její vztah k řešení matematického problému P vs. NP. Kvantové šachy a umělá inteligence. Drony, superpočítače i pro malé firmy, vesmírný program šéfa Amazonu.

    Deuterid lithia, vodíková bomba a fúze

    Kdo byl první? Oleg Alexandrovič Lavrentěv, geniální mladík, iniciátor projektu Magnetického termojaderného reaktoru v SSSR? „Pokud by se takový člověk, podobný Lavrentěvovi objevil v Americe, tak by dnes Hollywood zaplavil svět filmy o svém geniálním občanu,“ napsal o něm Alexandr Kuzněcov v roce 2010.

    Vývoj šifer: Když substituce nestačí

    Kapitoly z dějin kryptografie: Jednoduchá monoalfabetická substituce byla dostatečně bezpečná po celá staletí. To se však změnilo v důsledku rozvoje frekvenční analýzy – nejprve v arabském světě, později v Evropě. Tragická poprava Marie Stuartovny je dramatickou ilustrací slabin monoalfabetické substituce. Bylo zřejmé, že v bitvě mezi kryptografy a kryptoanalytiky mají navrch ti druzí. Před kryptografy tedy stála úloha vymyslet novou, silnější šifru…

    Vliv temné hmoty na vývoj galaxií v raném vesmíru

    Nová pozorování naznačují, že v nejvýznamnějším období vzniku galaxií – před deseti miliardami let – byly hmotné galaxie s aktivními procesy formování hvězd dominantně tvořeny běžnou (baryonovou) hmotou. To je však v příkrém kontrastu se současnými galaxiemi, u kterých pozorujeme mnohem významnější vliv záhadné temné hmoty. Detailní modelování ukazuje, že zatímco běžná hmota tvoří v průměru asi polovinu hmotnosti galaxií, v případě galaxií s vysokým rudým posuvem naprosto dominantně určuje jejich dynamiku.

    Algoritmy pro práci s DNA a problém P vs. NP

    Wagner-Fischerův algoritmus používaný pro porovnání dvou sekvencí DNA by mohl mít vztah k problému P vs NP – jedné z největších matematických úloh dneška, za jejichž řešení Clayův ústav vypsal odměnu 1 milion dolarů. Výzkumníci z MIT nyní tvrdí, že problém porovnávání řetězců DNA souvisí s problémem splnitelnosti, tedy známou NP úplnou úlohou. Tudíž de facto nemá smysl se tento algoritmus pokoušet zrychlovat, je to tlučení hlavou do zdi – když téměř nikdo nevěří, že by třídy NP a P byly nakonec totožné.

    Kvantové šachy – kuriozita, nebo něco víc?

    Modifikovaná pravidla šachů prý mohou sloužit jako výzva pro šachové programy i pro výuku kvantové fyziky. Cílem této úpravy je způsobit, aby se příslušný strom možností hry větvil přímo ďábelským způsobem. Pokud by zde počítače měly triumfovat nad lidmi, nepostačí jim k tomu proto hrubá síla, ale bude třeba uplatnit jiné přístupy.

    Grafit a diamant – jenže který z nich?

    Grafit se pod tlakem mění na diamant, za středně vysokých tlaků ale vytváří šesterečný londsdaleit, nikoliv běžný diamant s krychlovou krystalickou strukturou. Z teoretických modelů přitom vyplýval opak. A co je ten londsdaleit vůbec zač?

    Krátce

    Amazonský prales byl zahradou. Předkolumbovská Amazonie nebyla žádným panenským pralesem, obývaly ji početné skupiny zemědělců.

    Šéf Amazonu staví superraketu, má prvního zákazníka a chce dobýt Měsíc. Jeff Bezos a jeho firma Blue Origin na to jdou úplně jinak než SpaceX.

    Astrofoto: Vírová galaxie. Na obloze ji nalezneme v souhvězdí Honicích psů.

    SESAME Net – příležitost dosáhnout na superpočítačové technologie. Firma si může v několika krocích zdarma ověřit, zda by pro ni bylo využití superpočítačových (HPC) technologií přínosné.

    Drony soutěžily ve sběru předmětů a přistávání na autě. Drony z elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze si na mezinárodní soutěži v Abu Dhabi doletěly pro kompletní medailovou kolekci.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.