Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Přístroj, který zkoumaný objekt zobrazuje ve 3D a dokáže ho zvětšit více než 17 000krát, má pracoviště Západočeské univerzity jako zatím jediné v Evropě. Konfokální mikroskop lze využít pro diagnostiku elektroniky, např. pro studium defektů součástek a pájených spojů.
Společnosti Ericsson, Telstra, NETGEAR a Qualcomm oznámily, že dosáhly rekordní rychlosti 2 gigabity za sekundu (Gb/s) v síti 4G v rámci laboratorního testování s pomocí nového komerčního čipu. Extrémní rychlost umožňuje sdružení pěti nosných vln 20 MHz LTE napříč třemi různými frekvenčními pásmy, kde každá nosná vlna používá technologie 4×4 MIMO a 256 QAM.
Kousky DNA se díky známé komplementaritě skládají do předem definovaných struktur. K DNA jsou v tomto případě navázány nanočástice zlata, nad vrstvou i mezi vrstvami DNA se pak vytváří požadovaná geometrie. Vlastnosti metamateriálu lze programovat z jednotlivých komponent, má jít o obecnou platformu. Nanočástice se dají přidávat i dovnitř, do různých koulí, kvádrů či jehlanů. (Metamateriály jsou umělé struktury s unikátními vlastnostmi, jejich prozatím nejznámější potenciální aplikaci představují „pláště neviditelnosti“.)
Kepler objevil desítky nových exoplanet, i z kategorie super-zemí. Vědci objevili 275 kandidátů a potvrdili 149 exoplanet díky datům z mise K2 dalekohledu Kepler.
I neandrtálci mohli kreslit v jeskyních. A co skutečně senzačního z toho může nakonec vyplývat.
Foxconn nasadí umělou inteligenci v Pardubicích. Foxconn už nyní zavádět umělou inteligenci do všech výrobních provozů včetně pardubického závodu.
Pořádně kyselý superionický led. Autoři výzkumu předpokládají, že příslušnou formu ledu bychom mohli detekovat v nitru Uranu nebo Neptunu a je zodpovědná za existenci podivných magnetických polí u těchto planet.
Vnitřní periodicita genů. Evoluční hádanky: opakování stejných sekvencí, čtecí rámce a různá kódování jediné aminokyseliny.
3D struktura enzymu, který rozkládá polysacharidy. Plíseň kropidlák rýžový byla domestikována již před asi dvěma tisíci lety ve východní Asii, sloužila k fermentaci sóji.
Za nádory jater u kuřat i lidí mohou stejné mutace. Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR odhalili geny zodpovědné za vznik nádorů jater.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: