Něco málo přes 10 let (3763 dnů) od vydání verze 1.0 byla vydána nová verze 4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Z Gentoo na Archlinux, z XFCE na awesome wm. Ještě se naučit všechny potřebné klávesové zkratky a můžu si pískat. PNG se nevešlo :(
Tiskni
Sdílej:
Nastavit to všechno je celkem dost práce, ale děláš to v podstatě jednou a napořád.S tím bych tak úplně nesouhlasil. Je to už nějakou dobu co vyšel Awesome 3.5, ale zůstávám na 3.4, protože v konfiguraci došlo k hodně změnám a jsem línej to zase celý přepisovat. Podle mailing listu trpí 3.5 nepříjemnýma bugama, jako třeba vyšší zátěž CPU při běhu widgetů. Jestli používáš verzi 3.5, tak bych si tvoje konfiguráky rád prošel a až bude nálada, tak si doma cvičně zkusim upgrade.
Tá väčšia záťaž je len kvôli driverom grafiky (RGB vs. ARGB). Pri vypnutí ARGB (--no-argb) sa správa celkom slušne. Na staršom stroji mi ale začal vysieť resize okien myšou (ako keby nezareagovalo na pustenie tlačidla myši a resizovalo to ďalej kým som ešte raz neklikol). Na výkonnejšom hadvéri to problém nerobí.
Mimochodom vynikajúca sada widgetov pre awesome je Blingbling.
Mimochodom vynikajúca sada widgetov pre awesome je Blingbling.
Jenom škoda, že do verze 3.5 ještě není přepsaný widget pro kalendář.
Větší zátěž nemůžu porovnat, předchozí verzi awesome jsem nepoužíval. Zase to není tak hrozné, abych si kvůli tomu nechal vrtat koleno.
Dal jsem dohromady konfiguráky. Bohužel se to do přílohy nevešlo, tak jsem si řekl, že vyzkouším práci s Github. Omlouvám se, že to tak trvalo. Takže konfiguráky najdete tady.