Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Z Gentoo na Archlinux, z XFCE na awesome wm. Ještě se naučit všechny potřebné klávesové zkratky a můžu si pískat. PNG se nevešlo :(
Tiskni
Sdílej:
Nastavit to všechno je celkem dost práce, ale děláš to v podstatě jednou a napořád.S tím bych tak úplně nesouhlasil. Je to už nějakou dobu co vyšel Awesome 3.5, ale zůstávám na 3.4, protože v konfiguraci došlo k hodně změnám a jsem línej to zase celý přepisovat. Podle mailing listu trpí 3.5 nepříjemnýma bugama, jako třeba vyšší zátěž CPU při běhu widgetů. Jestli používáš verzi 3.5, tak bych si tvoje konfiguráky rád prošel a až bude nálada, tak si doma cvičně zkusim upgrade.
Tá väčšia záťaž je len kvôli driverom grafiky (RGB vs. ARGB). Pri vypnutí ARGB (--no-argb) sa správa celkom slušne. Na staršom stroji mi ale začal vysieť resize okien myšou (ako keby nezareagovalo na pustenie tlačidla myši a resizovalo to ďalej kým som ešte raz neklikol). Na výkonnejšom hadvéri to problém nerobí.
Mimochodom vynikajúca sada widgetov pre awesome je Blingbling.
Mimochodom vynikajúca sada widgetov pre awesome je Blingbling.
Jenom škoda, že do verze 3.5 ještě není přepsaný widget pro kalendář.
Větší zátěž nemůžu porovnat, předchozí verzi awesome jsem nepoužíval. Zase to není tak hrozné, abych si kvůli tomu nechal vrtat koleno.
Dal jsem dohromady konfiguráky. Bohužel se to do přílohy nevešlo, tak jsem si řekl, že vyzkouším práci s Github. Omlouvám se, že to tak trvalo. Takže konfiguráky najdete tady.