Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Takze teraz naostro na Windows netbooku ASUS 203na som si nainstaloval ChromeOS Flex.
Neriesme teraz naco je ChromeOS ale vyhody.
A preco som si kupil Acer Chromebook s normalnym ChromeOS podporujuci aj Google Play.
V prvom rade co clovek ziska?
1. fungujuci system bez vecsich bugov na rozdiel os windows
2.bezpecnost je to fakt bezpecny OS aspon podla aktivity updatov
3.updaty o nich ani clovek nevie neriesia sa pride ti notifikacia restartujes a je to tusim AB preklapanie particii
4.skutocny OS ChromeOS ma aj Google Play, ale ak mas notebook skludom odporucam vyskusat ChromeOS Flex.
5. kvalita je to lepsie nez lacne do 300eur Windows tablety napr Umax,Chuwi a podobne.
6. aky rozdiel je potom oproti android tabletom? dve rozdiely: 1. plnohodnotny chrome prehliadac nie mobilny, 2. desktopve UI
7. podpora linux konzoly - tusim funguje debian based napr aj apt-get a take okolo toho veci
A nevyhody skor pre koho toto neni cesta
1. potrebujes prevadzkovat nejaky specialny softver ktory nie je v podobe pre Linux alebo je pre Windows
2. mas notebook na pracu a nemas klasicke pc kde mozes mat Windows a napr softver type arduino,CAD a podobne aj ked su aj android alternativy.
Co skusili ludia ktory skusaju
1. funguje vraj Steam klient vdaka podpore Linuxu.
2. vraj aj VS Codium funguje
Tiskni Sdílej:
Trosku som sa zlepšil, už odsadzujem text, snažím sa pýsať trochu zrozumitelnejšie :D
Ano ma to byt taká malá reklama na Chromebook, je to fakt super zariadenie na internetovanie,
sám za seba múžem len odporúčiť ale ak chce niekto nejakú mašinu, alebo inak povedané toto nenahradí klasický pracovný počítač a už vobec nie moju hlavnú mašinu THINKPAD T60 :D hm