Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takze teraz naostro na Windows netbooku ASUS 203na som si nainstaloval ChromeOS Flex.
Neriesme teraz naco je ChromeOS ale vyhody.
A preco som si kupil Acer Chromebook s normalnym ChromeOS podporujuci aj Google Play.
V prvom rade co clovek ziska?
1. fungujuci system bez vecsich bugov na rozdiel os windows
2.bezpecnost je to fakt bezpecny OS aspon podla aktivity updatov
3.updaty o nich ani clovek nevie neriesia sa pride ti notifikacia restartujes a je to tusim AB preklapanie particii
4.skutocny OS ChromeOS ma aj Google Play, ale ak mas notebook skludom odporucam vyskusat ChromeOS Flex.
5. kvalita je to lepsie nez lacne do 300eur Windows tablety napr Umax,Chuwi a podobne.
6. aky rozdiel je potom oproti android tabletom? dve rozdiely: 1. plnohodnotny chrome prehliadac nie mobilny, 2. desktopve UI
7. podpora linux konzoly - tusim funguje debian based napr aj apt-get a take okolo toho veci
A nevyhody skor pre koho toto neni cesta
1. potrebujes prevadzkovat nejaky specialny softver ktory nie je v podobe pre Linux alebo je pre Windows
2. mas notebook na pracu a nemas klasicke pc kde mozes mat Windows a napr softver type arduino,CAD a podobne aj ked su aj android alternativy.
Co skusili ludia ktory skusaju
1. funguje vraj Steam klient vdaka podpore Linuxu.
2. vraj aj VS Codium funguje
Tiskni
Sdílej:
Trosku som sa zlepšil, už odsadzujem text, snažím sa pýsať trochu zrozumitelnejšie :D
Ano ma to byt taká malá reklama na Chromebook, je to fakt super zariadenie na internetovanie,
sám za seba múžem len odporúčiť ale ak chce niekto nejakú mašinu, alebo inak povedané toto nenahradí klasický pracovný počítač a už vobec nie moju hlavnú mašinu THINKPAD T60 :D hm