OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Adresa tématu či pozadí: http://gnome-look.org/content/show.php/Atolm?content=136789
v podstatě všecko při starém. Jen zase trošku víc vyladěný Awesome WM. Dotaz pro ostatní : Dá se nějak docílit toho, aby okna nemohla jít přes wibox? Zatím jsem to v dokumentaci nenašel - btw dokumentace nějak pokulhává..
Tiskni
Sdílej:
jinak jsem začal používat dropbox na synchronizaci zdrojáků a schémat mezi PC a laptopem. Neuvěřitelně se mi to mrví. Vždycky mi zmrví verzi a přehraje novou starší ikdyž s tím stále pracuji (stačí otevřít/zavřít a konzistence je fuč). Otázka je jestli za to nemůže parametr relatime u mountovaných oddílů.. Obnova jde naštěstí pomocí webového rozhraní Dropboxu na jinou verzi
kazdopadne diky. pridal jsem do rules. jinak k tomu wiboxu - v signals mam tohle a stejne mi to nikdy nefungovalo:
client.add_signal("manage", function (c, startup)
-- Nova plovouci okna nebudou prekryvat wibox
awful.placement.no_offscreen(c)
if not startup then
-- Set the windows at the slave,
-- i.e. put it at the end of others instead of setting it master.
awful.client.setslave(c)
-- Put windows in a smart way, only if they does not set an initial position.
if not c.size_hints.user_position and not c.size_hints.program_position then
awful.placement.no_overlap(c)
awful.placement.no_offscreen(c)
end
end
end)
vyřešeno. kupodivu za to může funkce
awful.placement.no_offscreen(c)
po vykomentování začne
awful.placement.no_overlap(c)
konečně fungovat :) stejně jako kód, který dělá asi to samé :
local g = c:geometry()
local bg = mywibox[c.screen]:geometry()
if g.y < (bg.height) then
g.y = g.y + bg.heigh
c:fullgeometry(g)
end
takže se mi už nestává, že mi při spuštění maximalizovaná aplikace (firefox) o pár pixel zakreje wibox