Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tiskni
Sdílej:
Určitě budete špičkově graficky nadaný. Moc se mi to graficky líbí. Ten "dock" funguje stejně jako v komerčním Mac OS X? Jinak mě design přijde hodně jednoduchý a nevím, jestli je takovéto ovládání ergonomické. Chybí mi tam tlačítko "Start" s menu, možná by se hodila i lišta již běžích programů. Ty tečky pod ikonami docku jsou špatně vidět - podle mě jasná nevýhoda Docku.
Ja mam rad jednoduchost a v jednoduchosti je sila:), to tlacitko start vyvolam jednoduse kliknutim praveho tlacitka kdekoliv na plose :), lista bezicich programu je schovana nahore, po najeti mysi na ni se zobrazi. Jinak mam rozliseni obrazovky 1680*1050, ja jsem sem obrazek vkladal poprve proto jsem ho asi moc zmensil a nejsou videt detaily.... Jinak pozadi je pouzito z japonskeho anime serialu Naruto....
Jo a k tomu Docku, je to Avant window navigator a jestli funguje stejne jako v Mac tak to nevim, nikdy sem ten system nemel, ale pry to je stejne:)
Takhle funguje RK launcher home.cogeco.ca/~rklauncher/ . Vyzkousel jsem awant, rocket a tendle RT a zdal se mi nejrychlejsi a nejblize k tomu docku v Mac OSX. Skoda je, ze neni prilis intenzivne vyvyjeny. Ale zase je zadarmo a neni to zadny moloch. Na internetu se daji najit ruzne skiny.
Ti pracující romové tam... To je provokace jaxviň.
jaka provokace? to neni nic neslusneho... pokud by vsak admini meli pochyby tak to muzou smazat :)
Netvrdim, že je to neslušný. Jen mě tak napadlo, že neni možný, abys ten screenshot udělal náhodou a zrovna tam bylo tohle.
To ja si to schvalne nechaval vyhledat a odkazu to naslo dost.
Tak nahoda to neni to priznavam:)