Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
O české daberské skupině říkající si Perla Group , jste možná už někdy slyšeli, možná taky ne. Je to skupina lidí, kteří dobrovolně a zadarmo dabují různé anglické seriály, filmy a hry, které ať už byly nebo nebyly již profesionálně nadabovány. Přidat se k nim může kdokoliv, takže jestli máte dostatek času (a to je pro tenhle koníček důležité) a dobrý mikrofon, můžete to zkusit.
Nyní už ale k samotnému zprovoznění dabingu v této hře. Tak zaprvé budete potřebovat mít nainstalovanou aplikaci ScummVM jenž slouží k zprovoznění starých adventur od firmy LucasArt. Tato aplikace je dostupná na většině Linuxových distrubucí, takže by v tom problém neměl být. Dále samozřejmě DOS verzi hry Monkey Island 2. Pokud vlastníte disketovou verzi, smažte v jejím adresáři všechny soubory, kromě souborů MONKEY2.000 a MONKEY2.001, pokud to neuděláte ScummVM bude hrát pouze hudbu. Dále budete potřebovat soubor s českým dabingem. Soubor MONSTER.SOG jenž rozbalíte ze stáhnutého rar souboru s dabingem nakopírujte do adresáře se soubory MONKEY2.000 a MONKEY2.001. Dále by jistě neuškodily české titulky.
Teď už jenom stačí spustit ScummVM, tam vyberete přidat hru, kde zadáte cestu k adresáři s hrou. Progam už sám rozpozná o jakou hru se jedná. Pak na ni klikněte, dejte Edit game, nastavte na kartě Game platformu DOS a na kartě Paths nastavte cestu k adresáři s hrou. Pak už jenom stačí dát OK, vybrat hru, stisknout tlačítko Start a hrajem . Kdykoliv stlačíte klávesu F5, tak si můžete nastavit buď jen titulky nebo titulky s dabingem a nebo jenom samotný dabing. Přes mezerník se hra pauzuje.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: