Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Globálně platné USE flagy se zapisují do souboru /etc/make.conf ve tvaru
USE=" ... seznam flagů oddělených mezerami, může být i víceřádkový ... "
Je také možné specifikovat USE flagy zvlášť pro jednotlivé balíčky v souboru /etc/portage/package.use; zde má každý řádek tvar
skupina/balíček seznam flagů oddělených mezerami(Soubor může obsahovat prázdné řádky a komentáře na samostatných řádcích uvozené znakem '#'; tyto řádky se ignorují.)
Výše uvedené flagy jsou jen výběrem těch nejčastějších. Úplný seznam je součástí portage rozdělený na dvě části. Seznam flagů společných pro více balíků (tzv. globální) je v /usr/portage/profiles/use.desc. Druhý soubor /usr/portage/profiles/use.local.desc obsahuje seznam flagů specifických pro konkrétní ebuild. Narozdíl od globálních se zde stejný flag může opakovat, každý záznam popisuje jakým způsobem ho chápe jiný ebuild. Stejně tak se zde může vyskytnout jméno flagu které je už uvedené v globálním seznamu. I v takovém případě nějak upřesňuje popis pro dotyčný ebuild oproti globálnímu který bývá velmi obecný.
Seznam a popis všech USE proměnných dostupných pro požadovaný balík lze získat pomocí příkazu equery uses balík
. Utilita equery
se nachází v balíku Gentoolkit.Ve stejném balíku je dostupný i program euse, která vypíše popis daného USE flagu
$ euse -i acl global use flags (searching: acl) ************************************************************ [+ D ] acl - Adds support for Access Control Lists local use flags (searching: acl) ************************************************************ [+ D ] acl net-print/hplip: Install udev acl rules which needs sys-fs/udev with acl support [- b] 3.11.5 [gentoo] [- b] 3.11.7 [gentoo] [+ D ] acl sys-fs/udev: apply ACLs for users with local forground sessions 114 [gentoo] 115-r1 [gentoo] 119 [gentoo] 124-r1 [gentoo] 124-r2 [gentoo] 141 [gentoo] 141-r1 [gentoo] 146-r1 [gentoo] 149 [gentoo] 151-r4 [gentoo] 164-r2 [gentoo] [+ ] 171-r1 [gentoo] [+ ] 9999 [gentoo]
Taktéž lze použí app-portage/euses
$ eix euses [I] app-portage/euses Available versions: 2.5.7 Installed versions: 2.5.7(01:02:55 10.2.2011) Homepage: http://www.xs4all.nl/~rooversj/gentoo Description: look up USE flag descriptions fast $ euses acl acl - Adds support for Access Control Lists oracle - Enable Oracle Database support app-admin/collectd:collectd_plugins_oracle - Build the oracle input plugin (SQL-queries one or more Oracle database systems) mail-mta/exim:exiscan-acl - Patch providing support for content scanning net-im/ekg2:oracle - Support logging messages into Oracle database. net-print/hplip:acl - Install udev acl rules which needs sys-fs/udev with acl support sys-fs/udev:acl - apply ACLs for users with local forground sessions msnd-pinnacle - Turtle Beach MultiSound Pinnacle/Fiji driver
Jednoduchý nástroj equery
v tomto případě vypíše s jakou podporou lze balík ACL sestavit.
$equery uses acl [ Legend : U - final flag setting for installation] [ : I - package is installed with flag ] [ Colors : set, unset ] * Found these USE flags for sys-apps/acl-2.2.51: U I + + nls : Adds Native Language Support (using gettext - GNU locale utilities) - - static-libs : Build static libraries
Opět equery
, teď vypíše jaké balíky můžou/byly sestaveny s ACL podporou. V tomhle příkladu není s ACL sestaven žádný.
$equery hasuse acl * Searching for USE flag acl ... [IP-] [ ] app-admin/logrotate-3.8.0:0 [IP-] [ ] app-arch/libarchive-2.8.4-r1:0 [IP-] [ ] app-cdr/cdrtools-3.00:0 [IP-] [ ] app-editors/gvim-7.3.189:0 [IP-] [ ] app-editors/vim-7.3.189:0 [IP-] [ ] app-editors/vim-core-7.3.189:0 [IP-] [ ] dev-libs/libisofs-1.0.0:0 [IP-] [ ] gnome-base/gnome-vfs-2.24.4-r1:2 [IP-] [ ] kde-base/kdelibs-4.6.5-r1:4 [IP-] [ ] net-fs/samba-3.4.12:0 [IP-] [ ] net-misc/rsync-3.0.8:0 [IP-] [ ] net-print/cups-1.4.6-r2:0 [IP-] [ ] sys-apps/coreutils-8.7:0 [IP-] [ ] sys-apps/sed-4.2.1:0 [IP-] [ ] sys-devel/gettext-0.18.1.1-r1:0 [IP-] [ ] sys-fs/ntfs3g-2011.4.12:0Ještě má pár dalších užitečných voleb.
Také je užitečný příkaz qlist
v tomhle případě vypíše všechny instalované balíky které mají v názvu ACL.
$qlist -I acl sys-apps/acl virtual/aclTo samé ale ukáže s jakými USE byl sestaven balík. Příkaz
qlist
má ale zase víc užitečných voleb.
$qlist -U acl sys-apps/acl (nls) virtual/acl
Dokument vytvořil: jadd, 16.7.2011 00:44 | Poslední úprava: rADOn, 28.5.2012 19:16 | Další přispěvatelé: Bluebear, jadd | Historie změn | Zobrazeno: 3977×
Tiskni
Sdílej: