Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Čas od času se může naskytnout příležitost, kdy je třeba provést export vytvořené grafiky nebo fotografie do CMYK. Tento návod vám umžní přidat do grafického editoru GIMP možnost exportu do CMYK.
Instalace
Ke zprovoznění exportu do CMYK je nejprve třeba získat plugin gimp-cmyk
, který lze získat buď ze stránek autora nebo ze zdrojů distribuce. Pro úspěšnou práci pluginu je třeba dále stáhnout ICC profily CMYK. V ideálním případě by tyto profily měly být na stránkách společnosti Adobe a měl by na ně vést tento odkaz. Po odkliknutí smlouvy se ale objeví výchozí stránka pro stažení ICC profilů, kde již podpora Linuxu schází, proto je třeba opět sáhnout do zdrojů své nebo jiné distribuce. Například v openSUSE 10.3 jsou uvedené profily součástí balíčku AdobeICCProfiles-2.0-85.noarch.rpm.
Po stažení uvedených balíčků a instalaci balíčku gimp-cmyk
je třeba dále rozbalit nebo nainstalovat balíček s ICC profily Adobe a vykopírovat nainstalované soubory z adresářů, kam se nainstalovaly (rozbalily). U openSUSE se instalují do adresáře /usr/share/color/icc/Adobe ICC Profiles
, kde se nacházejí dva podadresáře, jeden s CMYK profily, druhy s RGB profily barev. Soubory z obou adresářů je třeba vykopírovat do jediného a poté umístit do adresáře /opt/gnome/share/color/icc
, kde je bude CMYK plugin hledat.
Použití
Pokud je vše nainstalovéno, lze již plugin gimp-cmyk
používat. Plugin se "narouboval" do menu, které se v GIMPu otevírá kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek. Je tedy třeba nejprve otevřít nějakou hotovou grafiku a poté pravým tlačítkem myši otevřít menu, kde se pod položkou Obrázek nachází nová položka Separate. Zde stačí vybrat Separate (to Colour). Plugin se ještě zeptá, kde má hledat profily barev a které má použít - zde jej stačí navést na soubory v /opt/gnome/share/color/icc
a vybrat z dostupných například sRGB Color Space Profile.icm
pro RGB (vstup, pravděpodobně si plugin nalezne sám) a EuropeISOCoatedFOGRA27.icc
pro CMYK (výstup). Pak se otevře nový obrázek s vytvořenými vrstvami C, M, Y, K a pozadí. Obrázek je pak třeba uložit opět použitím pluginu, v menu Obrázek-> Separate -> Save. Výstupní obrázek bude mít některé tóny barev mírně jiné v CMYK nežli v RGB, tomu se ale lze vyhnout pouze vytvořením grafiky přímo v CMYK, což ale bohužel GIMP neumí.
Dokument vytvořil: pushkin, 14.1.2008 08:14 | Poslední úprava: pushkin, 14.1.2008 08:14 | Historie změn | Zobrazeno: 6017×
Tiskni
Sdílej: