Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Čas od času se může naskytnout příležitost, kdy je třeba provést export vytvořené grafiky nebo fotografie do CMYK. Tento návod vám umžní přidat do grafického editoru GIMP možnost exportu do CMYK.
Instalace
Ke zprovoznění exportu do CMYK je nejprve třeba získat plugin gimp-cmyk
, který lze získat buď ze stránek autora nebo ze zdrojů distribuce. Pro úspěšnou práci pluginu je třeba dále stáhnout ICC profily CMYK. V ideálním případě by tyto profily měly být na stránkách společnosti Adobe a měl by na ně vést tento odkaz. Po odkliknutí smlouvy se ale objeví výchozí stránka pro stažení ICC profilů, kde již podpora Linuxu schází, proto je třeba opět sáhnout do zdrojů své nebo jiné distribuce. Například v openSUSE 10.3 jsou uvedené profily součástí balíčku AdobeICCProfiles-2.0-85.noarch.rpm.
Po stažení uvedených balíčků a instalaci balíčku gimp-cmyk
je třeba dále rozbalit nebo nainstalovat balíček s ICC profily Adobe a vykopírovat nainstalované soubory z adresářů, kam se nainstalovaly (rozbalily). U openSUSE se instalují do adresáře /usr/share/color/icc/Adobe ICC Profiles
, kde se nacházejí dva podadresáře, jeden s CMYK profily, druhy s RGB profily barev. Soubory z obou adresářů je třeba vykopírovat do jediného a poté umístit do adresáře /opt/gnome/share/color/icc
, kde je bude CMYK plugin hledat.
Použití
Pokud je vše nainstalovéno, lze již plugin gimp-cmyk
používat. Plugin se "narouboval" do menu, které se v GIMPu otevírá kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek. Je tedy třeba nejprve otevřít nějakou hotovou grafiku a poté pravým tlačítkem myši otevřít menu, kde se pod položkou Obrázek nachází nová položka Separate. Zde stačí vybrat Separate (to Colour). Plugin se ještě zeptá, kde má hledat profily barev a které má použít - zde jej stačí navést na soubory v /opt/gnome/share/color/icc
a vybrat z dostupných například sRGB Color Space Profile.icm
pro RGB (vstup, pravděpodobně si plugin nalezne sám) a EuropeISOCoatedFOGRA27.icc
pro CMYK (výstup). Pak se otevře nový obrázek s vytvořenými vrstvami C, M, Y, K a pozadí. Obrázek je pak třeba uložit opět použitím pluginu, v menu Obrázek-> Separate -> Save. Výstupní obrázek bude mít některé tóny barev mírně jiné v CMYK nežli v RGB, tomu se ale lze vyhnout pouze vytvořením grafiky přímo v CMYK, což ale bohužel GIMP neumí.
Dokument vytvořil: pushkin, 14.1.2008 08:14 | Poslední úprava: pushkin, 14.1.2008 08:14 | Historie změn | Zobrazeno: 5938×
Tiskni
Sdílej: