Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
IP: 1.2.3.4 Netmask: 255.255.255.0 Gateway: 1.2.3.1 DNS1: 9.1.2.3 DNS2: 4.5.6.7 Domena: nasesit.netPolíčko netmask se česky nazývá síťová maska a často ji máme zadanou ve starším formátu. Nový formát je dekadické číslo, které udává počet jedniček v masce směrem od nejvyššího bitu. Pokud se nám nechce počítat, můžeme masku převést do nového tvaru programem
ipcalc
:
ipcalc 1.2.3.4 255.255.255.0 Address: 1.2.3.4 Netmask: 255.255.255.0 = 24 ...Na druhém řádku vidíte zkrácený tvar síťové masky - 24. Potom už můžete jako root napsat. Platí pro síťové rozhraní eth0, pro jiné je třeba změnit patřičný parametr.
ip link set dev eth0 up # zapne příjem paketů na rozhraní ip addr flush dev eth0 # pouze pokud už byly nějaké ip route flush dev eth0 # IP adresy nastaveny ip addr add 1.2.3.4/24 brd + dev eth0 ip route add default via 1.2.3.1Posledním krokem je nastavení DNS serveru. To uděláte tak, že si ve svém oblíbeném editoru otevřete soubor
/etc/resolv.conf
a na jeho začátek napíšete adresu(y) DNS serveru(ů). Eventuálně můžete napsat tento příkaz, který ale zničí předchozí obsah souboru.
echo -e "nameserver 9.1.2.3\nnameserver 4.5.6.7\nsearch nasesit.net" > /etc/resolv.confPoznámka: v některých distribucích není nástroj
ip
po nainstalování přítomen. V takovém případě je nutné ho doinstalovat - balík, který ho obsahuje, se obvykle nazývá iproute nebo iproute2 (podle distribuce)
Může se stát, že příkaz ip
ve své instalaci nenajdete. Pak lze použít zastaralý příkaz ifconfig
:
ifconfig eth0 1.2.3.4 netmask 255.255.255.0 broadcast 1.2.3.255 route add default gw 1.2.3.1
Vzhledem k možným problémům s příkazem ifconfig je vhodné použít raději příkaz ip
z balíčku iproute/iproute2
.
Poznámky: Nastavení sítě můžete zkontrolovat pomocí příkazu ip link show
(zobrazí informace o síťových zařízeních), pomocí ip address show
(přiřazení IP adres síťovým zařízením), pomocí ip route show
(zobrazí směrovací tabulky)... Příkaz ip
má volbu -family
, která může nabývat hodnot inet
(IP protokol verze 4), inet6
(IP protokol verze 6), nebo link
. Popř. můžete využít zkratky: -4
, -6
, nebo -0
.
Program ip
reaguje i na zkratky. Například místo ip link show
lze tedy použít ip l show
. Příkaz show
je výchozí, lze ho vynechat. ip link show
, ip link
, ip l show
a ip l
jsou tedy čtyři možné zápisy stejného příkazu. Totéž platí pro address
i route
Dokument vytvořil: Michal Vyskočil, 19.10.2005 20:44 | Poslední úprava: trekker.dk, 26.9.2008 01:39 | Další přispěvatelé: Begleiter, petr_p | Historie změn | Zobrazeno: 8582×
Tiskni
Sdílej: