Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Mam nainstalovany Debian Sarge a vyskytol sa mi nasledujuci problem:
Nie je mozne nainstalovat nasledujucu kombinaciu programov: grip, skype, k3b a bude toho urcite viac, ale toto ma momentalne pali. Problem je v tom, ze vznika konflikt medzi libqt3[c102]-mt kniznicami. Niekde som cital, ze by to v podstate aplikaciam mohlo byt jedno, pretoze su dost kompatibilne.
Posielam este svoj source.list
deb http://ftp.cz.debian.org/debian stable main non-free contrib deb http://security.debian.org/debian-security stable/updates main contrib non-free deb http://ftp.cz.debian.org/debian testing main non-free contrib deb http://security.debian.org/debian-security testing/updates main contrib non-free deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian stable main non-free contrib deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian testing main non-free contrib deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian unstable main non-free contribDakujem za kazu radu
libqt3c102-mt a libqt3-mt ma vzajemne nekompatibilni ABI (tedy rozhrani poskytovane zkompilovanou sdilenou knihovnou)Mne poradili pouzit static-binary verzie programov (konkretne vtedy tusim islo o Operu a Skype). Niekde som vsak videl aj navod ako nainstalovat obidve kniznice do systemu. Skus pohladat na ceskych linuxovych forach...
Ako tuto situaciu mozem vyriesit? Pouzivam dselect na spravu balickov ako nadstavbu dpkg (nepouzivam apt-get - vraj to moze urobit bordel so sucasnym pouzivanim dselect).
Tiskni
Sdílej: