Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
[global] dos charset = CP852 unix charset = ISO8859-2 display charset = ISO8859-2 workgroup = TEST-DOMAIN netbios name = LINUX server string = Samba server client schannel = No server schannel = No log level = 3 log file = /var/log/samba/%m.log max log size = 100 name resolve order = wins lmhosts bcast socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192 add machine script = /usr/sbin/useradd -g users -d /home/pocitace/%u -m -k /dev/null -c "stanice" -s /usr/bin/false %u load printers = No logon script = logon.bat logon path = /home/%U domain logons = Yes os level = 64 preferred master = Yes domain master = Yes dns proxy = No wins proxy = Yes wins support = Yes ldap ssl = No admin users = root, administrator, kockodan write list = root, kockodan hide dot files = Yes [homes] hide dot files = Yes read only = No create mask = 0700 directory mask = 0700 [netlogon] comment = Network Logon Service path = /home/samba/netlogon directory mask = 0770 read only = noVýpis testparm:
testparm Load smb config files from /etc/samba/smb.conf Processing section "[homes]" Processing section "[netlogon]" Loaded services file OK. Server role: ROLE_DOMAIN_PDC Press enter to see a dump of your service definitionsDěkuji za každou radu.
[global] logon path = /home/%Uříkáte profil bude na síti uložen v adresáři /home/loginname, ale tato cesta musí být z pohledu Windows! Zkuste to třeba takto:
[global] logon path = \\Server\profiles\%U logon home = \\Server\%U logon drive = G: [profiles] csc policy = disabled comment = Cestovni profily path = /home/profiles read only = no guest ok = no browseable = no [homes] comment = Domovsky adresar path = /home/%U read only = no guest ok = no browseable = noV tomto případě je v adresáři /home podadresář profiles a pod ním má každý uživatels svůj adresář s profilem. Samozřejmě je možné profil mít třeba přímo v adresáři /home/username, ale pak uživatel uvidí svůj profil ve svém domovském adresáři (což může být někdy plus, někdy mínus, záleží na tom, jak schopné, neschopné či všehoschopné máte uživatele
šablony pro správu > systém > profily uživatelů > vyloučit adresáře z cestovního profilu
Pokud v tom tak delas tak by si mi mohl poradit proc se mi nechtel porofily ukladat na server vsechno je OK prihlaseni nabehnuty bez chiby, ale po kazdem ukladani by se meli ulozit na server a to mi prave vubec nebeha
[global] workgroup = skupina server string = Samba Server %v on (%L) log file = /var/log/samba/%m.log max log size = 50 socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192 printcap name = /etc/printcap logon script = %U.bat domain logons = Yes os level = 60 preferred master = Yes domain master = Yes dns proxy = Yes wins support = Yes idmap uid = 16777216-33554431 idmap gid = 16777216-33554431 [homes] comment = Home Directories read only = No browseable = Nodál už mam jenom definovaný nasdílený nepodstatný adresáře... no když potřebuješ přidat do domény počítač, tak musíš mít v samba userech přidanýho roota. pak na serveru musíš mít takzvanej trust account v /etc/passwd což vypadá takto
POCITAC$:*:2017:900:Trust Account:/dev/null:/dev/nullkdy POCITAC je sitovy nazev pocitace kterej chci přidat do domény. když mam tohle splněno tak nemam problém počítač zařadit do domény. pak už jenom vytvořit na serveru lokálního usera (používam příkz adduser) který vytvoří na serveru v HOME adresáři adresář uživatele ve kterém sou potom ony profily uložený. na klientovi přidam počítač do domény (na to potřebuju root uživatele kterýho sem přidal do samby) po restartu je comp v doméně a s cetovníma profilama by neměl bejt problém... pak už jenom ošetřit ty adresáře pomocí toho gpedit.msc na klientovi a hotovo... snad ti to pomůže... veškerý informace jsem čerpal z knížky SAMBA od Computerpressu.
smbpasswd uživatelnastaví se heslo a je to to jen pro úplnost... :)
[global] socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192 idmap uid = 16777216-33554431 idmap gid = 16777216-33554431 nejak nechapu tohle ? Muzes mi to trosku vysvetlit dik
jinak opravuju tvoji zprovu uzivatel se pridava takto smbpasswd -a uživatel
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192Nastavení parametrů TCP/IP komunikace, zřejmě nějaké vylaďování výkonu
idmap uid = 16777216-33554431 idmap gid = 16777216-33554431Rozsah číselných identifikátorů, který Samba používá při vytváření nových uživatelů a skupin. Uživatelé s askupiny mají v sítích windows jednoznačné identifikátory typu
S-1-5-21-3998032157-3311440324-261777844-3010
. Je v tom identifikace domény a všeho možného. Samba musí umět tenhle identifikátor vytvořit novému uživateli (pokud tedy chceš nové uživatele přidávat přes Sambu po kazdem ukladani by se meli ulozit na server a to mi prave vubec nebehaNevím, jestli té větě rozumím správně, ale cestovní profil se na server ukládá až po odhlášení uživatele z lokálního PC.
tak jinak pokud ja se pripojuju na domenu neco.cz login+heslo to vezme dobre profil je nastaven jako cestovni. Takze pokdu se pripojuju tak i to neukaze zadnou chibicku a vytvori se na tom pocitaci slozka uzivatele, kdyz se podivam na server tam kam se maj ukladat profly a nic.....
testparmtak mi to napises vse OK
Tiskni
Sdílej: