Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
/usr/lib/X11/fonts/100dpi
,
/usr/lib/X11/fonts/75dpi
/etc/gtkrc/*
. Může tam být třeba tohle:
style "gtk-default-iso-8859-2" { fontset = "-microsoft-tahoma-medium-r-normal--10-*-*-*-*-*-iso8859-2" } class "GtkWidget" style "gtk-default-iso-8859-2"Já mám ten soubor pojmenovaný
gtkrc.iso-8859-2
a k němu mám symbolické odkazy gtkrc.cs
a gtkrc.cs_CZ
, kde se odráží obsah proměnné $LANG
. Onen font je tahoma.ttf
z Windows, ale lze použít jakýkoli jiný. K výběru písma pro programy používající staré rozhraní se hodí program xfontsel
. Používá jak rastrová písma (to jsou ty 75dpi, 100dpi a misc), tak škálovatelná písma z adresářů TTF a Type1. Mělo by stačit tam přikopírovat svá oblíbená písma a spustit mkfontscale
a mkfontdir
v příslušných adresářích.
Pro programy využívající Xft
, tedy ty založené třeba na GTK+ 2
a Qt 3
, se upravuje /etc/fonts/local.conf
a /etc/fonts/fonts.conf
. Po úpravě adresářů je pro změnu třeba spustit fc-cache
, ale je už jedno, kde se to provede.
P.S.: Výhoda škálovatelných písem je zřejmá, nicméně ty bez vyhlazování občas vypadají škaredě. Naštěstí to neplatí pro Tahomu. Ve výše uvedeném příkladě je velikost označena číslem 10 v 7. poli.
Xft
?
Tiskni
Sdílej: