abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1980 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?

    2.4.2006 10:28 Pavel
    Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Přečteno: 222×
    Ahoj, zapojil jsem 2 SATA disky do RAID 1.
    debian:~# cat /etc/mdadm/mdadm.conf
    DEVICE partitions
    ARRAY /dev/md1 level=raid1 num-devices=2 UUID=74dddacf:49661663:365a2079:5f39ef18
       devices=/dev/hda5,/dev/hdb5
    ARRAY /dev/md0 level=raid1 num-devices=2 UUID=37eae15b:29473cba:a4b430e3:4964263c
       devices=/dev/hda1,/dev/hdb1
    Problem je v tom, ze oba disky maji vypnute pouzivani DMA:
    debian:~# hdparm /dev/hda
    /dev/hda:
     multcount    =  0 (off)
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     unmaskirq    =  0 (off)
     using_dma    =  0 (off)
     keepsettings =  0 (off)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 16383/255/63, sectors = 156312576, start = 0
    
    debian:~# hdparm /dev/hdb
    /dev/hdb:
     multcount    =  0 (off)
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     unmaskirq    =  0 (off)
     using_dma    =  0 (off)
     keepsettings =  0 (off)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 16383/255/63, sectors = 156312576, start = 0
    Diky tomu je samozrejme system neuveritelne pomaly, navic prave dochazi k replikaci disku, ktera s touhle rychlosti potrva nekolik hodin.
    debian:~# cat /proc/mdstat
    Personalities : [raid1]
    md1 : active raid1 hda5[0] hdb5[1]
          1542144 blocks [2/2] [UU]
            resync=DELAYED
    md0 : active raid1 hda1[0] hdb1[1]
          76613888 blocks [2/2] [UU]
          [>....................]  resync =  2.0% (1582464/76613888) finish=734.2min speed=1700K/sec
    unused devices: <none>
    Jak muzu DMA zapnout? Klasicky postup selze.
    debian:~# hdparm -d1 /dev/hda
    /dev/hda:
     setting using_dma to 1 (on)
     HDIO_SET_DMA failed: Operation not permitted
     using_dma    =  0 (off)

    Odpovědi

    2.4.2006 10:41 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Ted jsem si uvedomil, ze jde o novou desku, takze jadro 2.6.8 asi nebude to prave. Nainstaloval jsem verzi 2.6.15 z Debian testing. Je zvlastni, ze ted disky nenajdu pod /dev/hda a /dev/hdb, ale pod /dev/sda a /dev/sdb (resp. je zvlastni, ze predtim se jmenovaly hd*). Hdparm mi ted udaju vypise mnohem mene:
    debian:~# hdparm /dev/sda
    /dev/sda:
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 9730/255/63, sectors = 156312576, start = 0
    
    debian:~# hdparm /dev/sdb
    /dev/sdb:
     IO_support   =  0 (default 16-bit)
     readonly     =  0 (off)
     readahead    = 256 (on)
     geometry     = 9730/255/63, sectors = 156312576, start = 0
    Vsechno ale nasvedcuje tomu, ze ted uz se DMA pouziva, system jede jako z praku.
    2.4.2006 11:04 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Tak ja uz to vubec nechapu. Vsechny /dev/hd* zaznamy zmizely, tudiz nemuzu pouzivat DVD-ROM (je pripojena pres PATA). V /etc/mdadm/mdadm.conf oddily zustaly identifikovany jako hd*, RAID presto funguje. Zmeny sovisi pravdepodobne s nainstalovanim udev (zavislost pro jadro 2.6.15), ale proc se to chova takhle?
    DjAARA avatar 2.4.2006 11:28 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Pri oddilech typu fd (linux raid autodetect) je systemu nejaka konfigurace v mdadm.conf uplne putna. To ktere oddily patri k sobe pozna z metadat na jednotlivych oddilech. A protoze zbytek je na uz na raid, tak to ani kernel nezpanikari, ze nenasel / oddil na /dev/hd??.

    Co se tyka PATA zarizeni, podival bych se jestli je natazeny ovladac pro radic a natahle moduly pro cd a dalsi...
    2.4.2006 13:18 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Jake moduly by to mely byt? Na desce je cipset Intel E7230.
    debian:~# lsmod
    Module                  Size  Used by
    ipv6                  233056  12
    ide_disk               16032  0
    ide_cd                 37092  0
    cdrom                  33632  1 ide_cd
    joydev                  9088  0
    evdev                   9056  0
    i2c_i801                8204  0
    mousedev               11012  0
    i2c_core               19840  1 i2c_i801
    psmouse                32772  0
    serio_raw               6980  0
    pcspkr                  2148  0
    rtc                    12532  0
    ext3                  120136  1
    jbd                    52916  1 ext3
    mbcache                 9252  1 ext3
    raid1                  19104  2
    md_mod                 63700  3 raid1
    ide_generic             1344  0 [permanent]
    sd_mod                 17536  6
    ata_piix                9220  4
    libata                 51980  1 ata_piix
    scsi_mod              127592  2 sd_mod,libata
    tg3                    92004  0
    generic                 4516  0 [permanent]
    ide_core              115664  4 ide_disk,ide_cd,ide_generic,generic
    ehci_hcd               30120  0
    uhci_hcd               29360  0
    usbcore               116196  3 ehci_hcd,uhci_hcd
    thermal                13736  0
    processor              23912  1 thermal
    fan                     4804  0
    DjAARA avatar 2.4.2006 13:42 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Zkusil bych nahrat modul piix.
    2.4.2006 20:13 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Tak nic. Ale nevadi, zkusim jinou distribuci, ted je jen otazka kterou. Zaroven musi byt dostatecne stabilni, aby se kazdy tyden nepridavaly nove verze SW a nemenila se pod rukama (zkratka na server) a zaroven aktualni, aby mi tam fungoval novy HW. Asi si vyberu Ubuntu.
    2.4.2006 21:08 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    moduly pci zarizeni by ti mel natahnout udev, pripadne discover, jinak, s tim dma si u sata disku asi moc hrat nejde, myslim, ze snad ani nejde vypnout ;) aktualni inof snad jde ziskat s hdparm -I /dev/sda (jinak ta zmena hda->sda nema nic spolecneho s distribuci, ale s jadrem)
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    3.4.2006 12:21 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    To je mi jasne, novejsi distribuci chci, protoze predpokladam, ze bude lepe pracovat s novym HW (bude tam novejsi jadro -> lepsi detekce HW) a nemam chut prasit stabilni Debian SW z testing, komplikuje to aktualizace.
    3.4.2006 12:46 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    takze misto upgradu na testing to preinstalujes na ubuntu
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    DjAARA avatar 2.4.2006 21:44 DjAARA | skóre: 32 | Praha|Náklo|Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    Pokud se podarilo natahnout modul piix, tak bych se mrkl co to vypsalo do logu (dmesg) a podle toho se pripadne zaridit.
    3.4.2006 12:15 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak zapnout DMA pro disky v RAID 1?
    V logu se neobjevi vubec nic. Ale uz jsem stahnul Ubuntu server.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.