Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
ppp-go
. Az sem vsetko funguje. Moj problem je, ze by som chcel pouzit druhy modem, aby som mohol tento pc pouzit ako ppp server cize, aby som z druheho pc vytacal tento pc taktiez cez ppp-go
a vytvorit tak dial-up spojenie.Nieco o tomto som nasiel na sieti, ale vsade bolo treba upravit subor /etc/ppp/options
a bojim sa toho, aby mi neprestalo fungovat pripojenie na internet.Budem vdacny za akukolvek radu, netreba cely navod, len aspon usmernit.
První fakt, který by jste si měl uvědomit je ten, že pokud máte jen jednu telefoní linku tak nejsou potřeba 2 modemy.Spíše jsou na škodu protože si mohou vzájemně lézt do linky.
Soubor /etc/ppp/options
je globálni pro všechny (příchozí/odchozí) ppp připojení. Patří do něj opravdu jen několik málo parametrů. Já tam snad mám jen volbu noipx
.
Parametry pro konkrétní spojení se zadávají do souborů v adresáři /etc/ppp/peers
.
pppd má hodně parametrů, které se dají předávat jako na přikazové řádce. Pro začátek bych si přesunul nastavení z options
do vlastního konfiguračního souboru. A vyzkoušel tuto vlastní konfiguraci. Např. pppd nodetach debug call moje_nastaveni
. Jediný zádrhel, který mě napadá je nastavení/vytočení čísla na modemu. Je to volba connect
. Obvykle se pro toto používá program chat
. Příklady nastavení najdete v balíku ppp.
Pro nastavení dial-in doporučuju použít program mgetty, který je na toto specializován.
Tiskni
Sdílej: