Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zdravím všechny!
Potřeboval bych si nastavit dhcp server, ale vůbec nemám tuchy, jak na to. Nikde jsem v podstatě nenašel informace, které by pro mě byly dostačující (resp. kde by bylo jen to, co je pro mě relevantní).
Jde mi o to, nastavit si v arch linuxu dhcp server tak, aby se mi přihodila IP adresa k počítači co připojím na síťovku (ty jsou tam dvě), nepotřebuji žádné hlídání MAC adresy a tak. Počítač je k netu připojenej přes CDMA (pppd), tekže přes něj chci sdílet připojení. Ani nevím, jaký balíčky musím stáhnout, aby mi to fungovalo... Stačí mi doopravdy jen nakopnout, když budu vědět směr, zbytek si již můžu dohledat. Všem moc díky!
dhcpd.conf
následující:
subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 { option routers 192.168.1.1; option domain-name-servers 192.168.1.2; authoritative; pool { range 192.168.1.3 192.168.1.253; # deny unknown-clients; } # host PC1 { # hardware ethernet 0A:0B:0C:0D:0E:0F; # fixed-address 192.168.1.10; # } } dns-update-style ad-hoc;Pokud chcete přidělovat IP adresy jen známým počítačům (dle MAC), odkomentujte
deny unknown-clients
a přidejte záznam pro každý PC (jeho MAC adresu = hardware ethernet
). POkud chcete napevno určit, kterou IP adresu má dostávat, odkomentujte i fixed-address
. Poslední řádek je úlitba bohům, bez toho novější verze dhcpd
nenaběhnou, má to cosi společného s dynamickou změnou DNS v závislosti na přidělených IP adresách.
IP daresy a masky samozřejmě upravte dle potřeby.
Tiskni
Sdílej: