Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
debian:/home/tomik/download_programs# dpkg --install firefox_1.5.dfsg+1.5.0.6-1_i386.deb (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 93991 souborů a adresářů.) Připravuji nahrazení firefox 1.5.dfsg+1.5.0.6-1 (pomocí firefox_1.5.dfsg+1.5.0.6-1_i386.deb) ... Rozbaluji náhradu firefox ... dpkg: nesplněné závislosti zamezily konfiguraci balíku firefox: firefox závisí na libatk1.0-0 (>= 1.12.1); avšak: verze balíku libatk1.0-0 v systému je 1.8.0-4. firefox závisí na libc6 (>= 2.3.6-6); avšak: verze balíku libc6 v systému je 2.3.2.ds1-22sarge3. firefox závisí na libcairo2 (>= 1.2.0); avšak: Balík libcairo2 není nainstalován. firefox závisí na libfreetype6 (>= 2.2); avšak: verze balíku libfreetype6 v systému je 2.1.7-2.5. firefox závisí na libgcc1 (>= 1:4.1.0); avšak: verze balíku libgcc1 v systému je 1:3.4.3-13. firefox závisí na libglib2.0-0 (>= 2.10.0); avšak: verze balíku libglib2.0-0 v systému je 2.6.4-1. firefox závisí na libgtk2.0-0 (>= 2.8.0); avšak: verze balíku libgtk2.0-0 v systému je 2.6.4-3.1. firefox závisí na libpango1.0-0 (>= 1.12.3); avšak: verze balíku libpango1.0-0 v systému je 1.8.1-1. firefox závisí na libstdc++6 (>= 4.1.0); avšak: Balík libstdc++6 není nainstalován. firefox závisí na libxinerama1; avšak: Balík libxinerama1 není nainstalován. dpkg: chyba při zpracovávání firefox (--install): problém se závislostmi - nechávám nezkonfigurované Při zpracování nastaly chyby: firefoxkdyz jsem se pokousel instalovat jednotlivy knihovny rucne pres apt-get install tak to vypisovalo porad dokola a jen se menilo poradi..
Provedl jsem dokonce i UPDATE a UPGRADE a pri tom upgradu me to vypsalo, ze nemam ty knihovny co chybi Firefoxu..nevi jak na to..
Prosim o radu jak z toho ven..dekuji vsem za navrhy..budu vam vdecny..apt-get remove --purge firefox apt-get checkA to by snad mělo trochu pomoct.
~/.mozilla
takže odstraněním rozbaleného archivu nic nepokazíš. O knihovny v případě tohoto nedistribučního staticky slinkovaného (?) binárního firefoxu vůbec není potřeba se starat.. (fixme)
Nejde mi do hlavy odinstalovavani balicku...dyz se to pta pri odinstalaci ze sou na tom balicku nejaky balicky, ktery ho vyuzivaji..nemusim mit strach ho odstranit i s tema zavis.balickama?
Pac napr.sem chtel odebrat AMOR a vypasalo mi to ze to odstrani kde a este nejaky balicky...mam strach to udelat..nebo je ten APT tak chytrej a neodsttranil by balicky kery vyuzivaji jinaci programky..nebo je tak blbej..
DIK za tuto posledni OTAZKU...trosku stupidni..
Mej se cao...Tomin
Jestlize se budete pokouset odstranit napr. balicek kdelibs-bin, na kterem zavisi cele KDE, tak s nim zmizi i KDE. Od toho jsou tam ty zavislosti, aby jste nejake aplikaci neurval pod zadkem knihovnu, kterou potrebuje pro svuj chod. Proto take vzdy pouzivejte apt-get/aptitude, ktere takove zavislosti resi automaticky a na dpkg se obracejte jen ve vyjimecnych pripadech.
Ad firefox: Odkud jste se ho pokousel instalovat? Mam takovy pocit, ze jste si stahl jeden balicek z unstable a pres dpkg se ho snazil protlacit do stable systemu. No to pochopitelne nepujde prave proto, ze mu musite dodat jeste knihovny spravnych verzi. Takze do /etc/apt/sources.list si zpatky pridejte odkazy unstable a spustte apt-get update; aptitude install firefox
. Odinstalace/instalace/upgrade firefoxu samozrejme v debianu funguje bez problemu.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Tiskni
Sdílej: