Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
man lilo.conf
?disk=/dev/sda bios=0x80 disk=/dev/hda bios=0x81 disk=/dev/sdb inaccessible would say that your SCSI disk is the first BIOS disk (0x80), that your (primary master) IDE disk is the second BIOS disk (0x81), and that your second SCSI disk (perhaps a USB device) receives no device code, and is therefore inaccessible at boot time.Protože v Gentoo je aktuálně stabilní verze 22.7, řekl bych že volba bios=... by neměla být potřeba, ale do takové hloubky do toho nevidím, takže už radši budu mlčet.
timeout 05
default 0
#fallback 1
splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz
title Gentoo
root (hd0,0)
kernel /boot/bzImage root=/dev/sda1 video=vesafb:mtrr:3,1280x1024-16@60
title memtest
root (hd0,0)
kernel /boot/memtest root=/dev/sda1
Pouziti Grubu oproti lilu ma tu vyhodu, ze pokazde kdyz zkompilujes nove jadro, nemusis znovu zapisovat lilo. Lilo pouzivam jen na serverech s SW RAIDem kde jsem gruba proste nepresvedcil ke spolupraci.
CFLAGS="-march=nocona" pouzit muzes, ale CHOST="i686-pc-linux-gnu" musis nechat, protoze asi tezko prekompilujes 32bit system na 64bit ..aspon si to tedy myslim, ale zkouset to nebudu i kdyz mam ted taky opterona a driv to byl athlon-XP.
Co se tyce patchu, tak si zkus prohlidnout ebuild k jadru, protoze mam takovej dojem ze pri instlaci gentoo-sources se stahne vanilla a pak se jen opatchuje, takze v ebuildu by melo byt videt co vsechno se patchuje. Ale mozna je to jinak, vanila jadro sem snad zatim neinstaloval, takze si tim jistej nejsem.
Nasadit na produkcni server bych se nebal, sam to tak pouzivam. V pripade napadeni systemu si utocnik stejne bud veci potrebny ke kompilaci muze nainstalovat taky, ale spis ti tam uz nahraje neco upravenyho... Tohle je spis otazka zabezpeceni obecne nez primo distribuce. Kazdopadne me se taky prave libi aktualizace a ze nemusim resit to,z e kdyz vyjde nova verze ze budu muset upgradovat celej system, navic u mandrake to byla pokazdy operace, kdy bylo pomalu jednodusi udelat cistou instalaci znova.
Tiskni
Sdílej: