MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
Byla vydána nová verze 19 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Bitwig Studio (Wikipedie) bylo vydáno ve verzi 6. Jedná se o proprietární multiplatformní (macOS, Windows, Linux) digitální pracovní stanici pro práci s audiem (DAW).
Společnost Igalia představila novou linuxovou distribuci (framework) s názvem Moonforge. Jedná se o distribuci určenou pro vestavěné systémy. Vychází z projektů Yocto a OpenEmbedded.
Google Chrome 146 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 146.0.7680.71 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 29 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
D7VK byl vydán ve verzi 1.5. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 3 (novinka), 5, 6 a 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-03 aneb Eclipse 4.39. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ze systému Slavia pojišťovny uniklo přibližně 150 gigabajtů citlivých dat. Jedná se například o pojistné dokumenty, lékařské záznamy nebo přímou komunikaci s klienty. Za únik může chyba dodavatelské společnosti.
Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní návrh zákona o digitální ekonomice, který má přinést bezpečnější on-line prostředí. Reaguje na evropské nařízení DSA o digitálních službách a upravuje třeba pravidla pro on-line tržiště nebo sociální sítě a má i víc chránit děti.
root@method-desktop:/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src# make
make -C driver && \
make -C pppoa && \
make -C utils/scripts && \
make -C utils/eagleconnect && \
make -C doc
make[1]: Entering directory `/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver'
make -C /lib/modules/2.6.17-11-386/build SUBDIRS=/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/d
river modules
make[2]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.17-11-386'
CC [M] /tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.o
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:174: error: unknown field ‘owner’ specified in initializer
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:174: warning: initialization from incompatible pointer type
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:246: error: expected ‘)’ before string constant
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:248: error: expected ‘)’ before string constant
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c: In function ‘eu_disconnect_postfirm’:
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:950: error: ‘URB_ASYNC_UNLINK’ undeclared (first use in this function)
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:950: error: (Each undeclared identifier is reported only once
/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.c:950: error: for each function it appears in.)
make[3]: *** [/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver/eu_main.o] Error 1
make[2]: *** [_module_/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver] Error 2
make[2]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.17-11-386'
make[1]: *** [eagle-usb.ko] Error 2
make[1]: Leaving directory `/tmp/eagle-usb/eagle-usb-src/driver'
make: *** [build] Error 2
note: current gcc should be the same version as the one used to compile kernelTo je jenom doporučení, nutné to pokud vím není. Verze jádra, běžícího v systému a zdrojáků jádra ale shodná být musí, jak už bylo zmíněno (pokud kernel-source-2.6.8, tak i jádro verze 2.6.8), jinak se kompilace nezdaří. Ovšem kdybych byl na tvém místě, tak:
modprobe ueagle-atm a trošku si to nastavit. Podívej se na wiki driveru, začni oddílem "Driver test". Kdyby něco nešlo, napiš si; tenhle modem nás tu rozběhávalo plno, bývala to noční můra Linuxáků, takže ti někdo určitě poradí.
cat /proc/version ukáže ti verzi gcc a tu si pak nainstaluj, jestli jí už máš, tak si změn symlink, nebo sem napiš
radzi se podivej na muj dotaz tam to mam http://www.abclinuxu.cz/forum/show/147995
Tiskni
Sdílej: