Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Sambu provozujeme jako fileserver, na CentOSu.
sdílená složka měla původní nastavení:
comment = sdil_slozka
path = /sdil_slozka
browsable = yes
public = no
write list = user1 user2 user3 user4 user5
create mask = 2770
directory mask = 2770
Práva souborů, vytvořený jednotlivými uživateli na MaxOSX (všichni jsou v jedné skupině group, sdílená složka má vlastníka user1:group), byly -rwxrw----. To je špatný, potřebuji -rwxrws--- (měl jsem za to, že toužený sgid bit tam dostanu hodnotou 2).
Pak jsem někde vyčetl nastavení:
force create mode = 2770a výsledkem jest -rwxrwx---, což také nestačí.
force directory mode = 2770
Lze samozřejmě cronem spouštět každou minutu chmod -R g+s /sdil_slozka, ale do toho se mi moc nechce :).
Kdokoliv jiný než vlastník daný soubor nepřeuloží, což je zásadní chyba, jelikož se všemi soubory musí pracovat všichni ze skupiny.
create mask
a force create mode
nepotřebují sgid
bit – tím nastavíte, že programy se budou spouštět pod skupinou souboru. Co vy ale potřebujete je nastavení sgid pro adresáře, aby vytvořené soubory měly vždy nastavenou jako skupinu stejnou skupinu, jako nadřazený adresář.
Problém se týká vnořených adresářů, nebo i adresářů hned pod sdíleným adresářem? Pokud se přihlásíte pod příslušným uživatelem přímo v Linuxu, můžete udělat na vytvořený adresář chmod g+s
a práva se nastaví správně? Mohly by vás také zajímat parametry inherit owner
a inherit permissions
.
sgid
bit na souboru znamená, že při spuštění takového souboru bude efektivní skupina spuštěného programu nastavena na skupinu, která vlastní soubor (místo na primární skupinu uživatele). To se hodí jenom pro případ, kdy chcete tyto soubory přímo na linuxu spouštět jako programy, což předpokládám nechcete.
Ke znovuuložení souboru by mělo stačit právo w
u společné skupiny. Pokud by znovuuložení znamenalo smazání původního a vytvoření nového souboru, musí mít uživatel (nebo skupina) právo zápisu do adresáře (aby mohl vytvořit nový soubor) a právo smazat původní soubor (tzn. právo zápisu do adresáře a nenastavený sticky
bit na adresář – aby mohl smazat i soubory, jejichž není vlastníkem).
Jen pro doplnění - skutečně stačí nastavit práva následovně:
chmod -R 660 /složka; chmod -R ug+X /složka
V nastavení smb.conf poté
create mask = 0660
directory mask = 0770
Tiskni
Sdílej: