abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | IT novinky

    Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.

    🇨🇽 | Komentářů: 5
    včera 15:44 | Zajímavý software

    K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Zajímavý software

    Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 18:44 | Komunita

    Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.12. 13:22 | Zajímavý software

    Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.

    🇨🇽 | Komentářů: 7
    26.12. 13:11 | Nová verze

    XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).

    🇨🇽 | Komentářů: 0
    26.12. 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.12. 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 30
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (33%)
     (1%)
     (23%)
     (1%)
     (1%)
     (1%)
     (12%)
     (12%)
     (16%)
    Celkem 173 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: Ubuntu 4.04 + Windows XP

    23.5.2007 09:44 Osiris666
    Ubuntu 4.04 + Windows XP
    Přečteno: 381×
    Ahoj, pls, potreboval by som poradit. Potreboval by som dual boot Ubuntu/WinXP. Mam notebook Toshiba Intel Centrino 2.0 GHz, 512 MB RAM, 60GB HDD. Disk som rozdelin na 3 particie: 15GB-ext3 na Ubuntu, 40GB-ntfs na Win, 1024MB-swap a 268MB-FAT32 na share dat medzi systemami. Na 15 gb particiu som nainstaloval Ubuntu, dalej som nainstaloval XP na 40GB disk. Ked som dal reboot, tak ziadne menu s oboma systemami, tak som pouzil GAG. Nastavil som ho ako treba ale ked som pri dalsim restarte vybral moznost Ubuntu, tak napisalo ze taky system na mojom pc nie je. Tak som dal GAG prec, a znovu som nainstaloval ubuntu. Vtedy som po restarte mal moznost si vybrat Ubuntu/Win. Ubuntu slape skvele, ale ked zvolim Win, tak sa objavi to iste menu a jednoducho ma to tam nepusti. V linuxe som pozeral cez GNOME partition editor co s tym ntfs oddielom je a oznacilo mi ho to ako vadny a nechcelo ani namountovat, cize nemam sancu z neho zachranit ziadne udaje. O tie mi vsak nejde. Vyzera to tak ze budem musiet znovu nainstalovat Win na nanovo sformatovyny oddiel, bojim sa vsak ze to bude stale dookola. Poradte mi prosim, v Linuxoch som uplna lama-novacik... Moc diik

    Odpovědi

    23.5.2007 09:45 Osiris666
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 4.04 + Windows XP
    sry, nie 4.04 ale 7.04 :P
    23.5.2007 10:00 Marek`` | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 7.04 + Windows XP
    Ahoj,

    Prvé čo ma zarazilo, že si najskôr inštaloval Ubuntu a potom Windows. Neviem, v akom stave je tvoj disk teraz... Normálny postup je najskôr začať inštaláciou WIN a až potom Linux, pretože WIN(XP) neráta s inými OS, ktoré by mohli byť na disku.

    Najlepšie bude, ak Windowsu hneď pridelíš len časť disku pri jeho inštalácii, potom to bude jednoduchšie pri inštalácii Linuxu, lebo už budeš mať miesto.
    23.5.2007 10:43 Osiris666
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 7.04 + Windows XP
    uhm,rozumiem, idem to skusit, dufam ze to pomoze, a ak hej, mas u mna pivo :)
    23.5.2007 11:42 JimiK | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 4.04 + Windows XP
    já myslím, že v tomto stavu stačilo nabootovat z liveCD a znova instalovat grub na disk. Jsem to kdysi taky udělal opačně a podařilo se mi to.
    23.5.2007 12:20 Jan Březina | skóre: 10 | České Budějovice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 4.04 + Windows XP
    268MB share oddil bych si odpustil... linux umi ntfs... jinak lepsi je opravdu 1. ubuntu; 2. winxp, ale jde to i opačně, pokud máš ntfs oddil vytvorenej a pohrabes se v grubu...
    1. Korintským 13
    23.5.2007 13:07 ABCLinuxuIsAlive | skóre: 12 | blog: Cubix | Nodnol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 4.04 + Windows XP
    Pokud se ti podari spustit ubuntu, nemel by problem dostat do MBR grub (cti info grub) - dobry navod na instalaci grubu jsem nedavno zahlidnul tusim v gentoo handbooku .. hodne stesti :)
    Nejsem povinen byt takový, jaký bych podle ostatních měl být. Je to jejich omyl, ne moje selhaní.
    23.5.2007 20:42 Osiris666
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu 4.04 + Windows XP
    uz to fici :) pomohlo: zmazat vsetky particie, vytvorit vo Win installeri 40 GB particiu, dalej som cez live ubuntu cd vytvoril dalsiu ext 3 15 GB particiu a 1 GB swap particiu a nainstaloval. Teraz ked spustim PC tak uz slape ta ponuka ako ma. Dik moc

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.